Jak uzyskać alimenty?

W przypadku gdy były małżonek nie dokłada się do utrzymania wspólnych dzieci, nie pozostaje nic innego, niż wystąpienie o alimenty. Najlepiej w tej sprawie zwrócić się o pomoc do adwokata, który podpowie w jaki sposób uzyskać pieniądze, a w razie potrzeby poprowadzi sprawę w sądzie.

Kiedy można domagać się alimentów?

Alimenty to świadczenie pieniężne, które ma obowiązek płacić osoba, na której spoczywają obowiązki rodzinne, na przykład rodziców względem dzieci. Co ciekawe, alimentów można domagać się nie tylko wtedy, gdy rodzic w ogóle nie dokłada się do utrzymania dziecka, ale również wówczas, gdy dokłada się zbyt mało. Najwcześniej sytuacja taka ma miejsce po rozwodzie, gdy rodzice dziecka nie mieszkają razem. Adwokat rodzinny jest osobą do której warto się udać w sytuacji, gdy były mąż (lub rzadziej żona) nie chce dobrowolnie pomagać w utrzymaniu dziecka.

Jaka może być kwota alimentów?

Wysokość alimentów zależy głównie od dwóch czynników. Po pierwsze, uzależniona jest od usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Oznacza to, że nie można żądać kwot, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ważne, w jakim wieku jest dziecko i co składa się na jego comiesięczne potrzeby. Druga istotna kwestia to możliwości zarobkowe osoby, która ma płacić alimenty. Nie można żądać takiej kwoty, która jest poza zasięgiem danej osoby, która znacznie przewyższa jej zarobki. Obie te kwestie – potrzeby dziecka i możliwości zarobkowe rodzica muszą zostać wyważone, tak aby dziecko nie było pokrzywdzone, a rodzic mógł realnie spełnić swoją powinność.

Jak dochodzić alimentów?

W razie gdy byli małżonkowie nie są w stanie dogadać się między sobą, pozostaje droga sądowa. Aby uzyskać świadczenie alimentacyjne, najpierw trzeba złożyć pozew i tu przyda się pomóc doświadczonego adwokata, który sporządzi pismo i wyjaśni, na czym polega dochodzenie alimentów w sądzie. Może on również reprezentować swego mocodawcę w sądzie, za wyjątkiem osobistego złożenia zeznań, jeżeli tak postanowi sąd. Adwokat udzieli też pomocy w razie niekorzystnego wyroku i sporządzi apelację do sądu drugiej instancji.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelaria Adwokacka Ewelina Papaj-Gajek

2 thoughts on “Jak uzyskać alimenty?”

  1. Jak alimenty, to bez prawnika nie ma co robić podjazdu. Z dobrym prawnikiem można ugrać znacznie więcej, zwłaszcza jak jest orzeczenie winy przy rozwodzie – ja polecam mec. Marylę Mikołajewską

    1. No czasami inwestycja w dobrego prawnika równa się oszczędności, bo raz że czas, a dwa że wyższa kwota pokrywa koszty reprezentacji prawnej. Ja się zastanawiam czy mogę uzyskać alimenty na dziecko, które jeszcze się nie urodziło. Badania, meble, ubranka, remonty czy inne udogodnienia się kupuje/wprowadza przed narodzinami. Podjęliśmy decyzję o rozwodzie jakiś czas temu a parę tygodni temu się dowiedziałam że jestem w ciąży… Może spróbuję się skontaktować z Twoją prawnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *