Po kilku latach użytkowania budynku dochodzi do powstawania drobnych ubytków tynku lub też zacieków, czy też plam na powierzchni ścian. Uszkodzenia tego typu nie są na tyle kłopotliwe, aby korzystać z pomocy fachowców. Warto spróbować samemu podjąć się naprawy tak niewielkich uszkodzeń.
Uszkodzenia tynku
Uszkodzenia tego typu mają najczęściej charakter mechaniczny, czyli pochodzą od uderzenia meblami, przedmiotami, które przy przenoszeniu z miejsca w miejsce uległy otarciu o ścianę. Powierzchnię ściany jest dość łatwo uszkodzić. Może to zrobić równie dobrze dziecko zabawką, czy też zwierzę pazurem. Tego typu naprawy nie powinny być trudne w wykonaniu.
Znacznie gorzej jeśli uszkodzenia powstały w wyniku osiadania budynku lub też jego zawilgocenia. Powinien obejrzeć je specjalista, ponieważ zagrażają konstrukcji domu jednorodzinnego. Miejscowa naprawa tynku nie ma też sensu w przypadku, gdy wadliwie została wykonana izolacja pozioma, która oddziela ściany nadziemia od fundamentów oraz wilgoci gruntowej.
Najważniejszym aspektem podczas naprawy uszkodzeń tynku, jest właściwe przygotowanie podłoża. Nie mogą na nim pozostać żadne luźne fragmenty tynku, jak również brud, kurz, czy pył. Bardzo trudne do oczyszczenia są wąskie szczeliny, które mimo to, należy bardzo dokładnie wyczyścić. Do wypełnienia masą szpachlową, warto je trochę poszerzyć.
Po odpyleniu oraz oczyszczeniu miejsca naprawy, koniecznie należy je zagruntować. Dzięki temu zwiększy się nośność podłoża oraz poprawi przyczepność.
Drobne ubytki oraz rysy uzupełniane są masą szpachlową. Natomiast w przypadku uszkodzenia większych partii ścian, konieczne jest nałożenie tynku. Wskazane jest, aby był on tego samego rodzaju, jaki został użyty na pozostałej części ściany. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się plamy świadczące o użyciu różnych typów tynku. Plamy te mogą wyjść na ścianie nawet po jej pomalowaniu kolorem.
Dlatego też konieczne jest szlifowanie ściany z wyczuciem. Jeśli do szlifowania wykorzysta się siatkę lub zbyt drobny papier ścierny, uzyska się bardzo gładką powierzchnię. Jednakże może ona być ona zbyt gładka i odznaczać się od reszty ściany. Najbardziej widoczne są ślady prostych pociągnięć. Dlatego warto szlifować ruchami okrężnymi.
Przy stosowaniu mas szpachlowych oraz tynkarskich ważne jest przestrzeganie zaleceń zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Najbardziej niedopuszczalne jest zwiększanie ilości wody, ponieważ masa taka wraz z upływem czasu bardziej się kurczy, jest porowata oraz mniej wytrzymała.
Każda warstwa tynkarska lub szpachlowa musi mieć odpowiednią grubość. Inaczej może się zbyt mocno kurczyć, odpaść lub nie być właściwie wytrzymała.
Na rynku budowlanym jest duży wybór mieszanek tynkarskich, gipsowych. Do najbardziej popularnych należą masy gipsowe. Nie są jednak wskazane do miejsc narażonych na działanie wilgoci, takich jak łazienki, pralnie. Znacznie lepsze parametry techniczne, takie jak dłuższy czas obróbki, większa wytrzymałość, mają masy polimerowe i akrylowe oraz produkty, które posiadają w swoim składzie ich dodatek.
Zaprawę należy dopasować przede wszystkim do jej zastosowania, do wielkości powierzchni, grubości warstwy.
Plamy i zacieki na ścianach oraz sufitach są najczęściej efektem zalania. Zdarza się również, że powstają z dymu papierosowego, tłustych substancji, sadzy. Zwykłe pomalowanie tradycyjną farbą nie pokryje tego typu plam. Jedynie zastosowanie specjalnej farby na plamy zacieki, może spełnić swoje zadanie. Są to farby, które spełniają warstwę podkładu pod tradycyjną farbę. Zabezpieczają oraz odgraniczają przestrzeń pomiędzy zaplamioną powierzchnią, a nową, końcową powłoką.