Jakie możliwości daje nam wiza ESTA do USA?

[REKLAMA]

Podróż do USA cieszy się dużą popularnością. To, co w dawnych czasach pozostawało tylko w sferze marzeń, teraz można zrealizować praktycznie od ręki. O ile posiadamy stosowne dokumenty w tym, chociażby paszport. Jedną z rzeczy koniecznych przy podróży do Stanów Zjednoczonych jest rejestracja w ESTA. O co dokładnie chodzi i jakie możliwości otrzymują nasi rodacy?

Electronic System do Travel Authorization

Swego czasu Polska przystąpiła do programu rządowego Visa Waiver. Jest to znaczne ułatwienie, które oznacza to, że bez konieczności wyrobienia specjalnej wizy (tak, jak to było do tej pory) można zdecydować się na wylot do Stanów Zjednoczonych. Wielu rodaków doskonale pamięta czas, kiedy chciała lecieć do tej kolebki amerykańskiej kultury. Zostało im to uniemożliwione, ponieważ odmówiono im wizy. Dzięki ESTA sprawa stała się nieco łatwiejsza.

Wszyscy Polacy posiadający polski paszport muszą zarejestrować się w Electronic System do Travel Authorization. Nie zajmuje to dużo czasu, a może być pomocne, jeżeli ktoś na krótki czas podróżuje do Stanów w celach turystycznych i biznesowych. Podczas wypełniania wniosku online należy zwrócić uwagę, czy znajduje się bezpośrednio na stronie DEPARTAMENTU US CUSTOMS AND BORDER PROTECTION, aby uniknąć opłat pośredników.

Ruch bezwizowy

ESTA stał się tak naprawdę ukłonem w stronę Polaków, którzy mieli dość tego, że każda podróż do USA związana jest z koniecznością wyrobienia wizy, co też zajmowało bardzo dużo czasu. Polska przystąpiła więc do tzw. ruchu bezwizowego. ESTA jest ulgą, ale (uwaga!!) nie oznacza automatycznej zgody na wjazd obywateli Polski na teren Stanów Zjednoczonych. W niektórych przypadkach wniosek znajdujący się w ESTA może zostać odrzucony.

Taka osoba musi postarać się o wizę turystyczną, która związana jest m.in. z koniecznością umówienia się na rozmowę z konsulem. Wiza turystyczna wymagana jest w takich przypadkach, jeżeli osoby chcą pozostać w Stanach Zjednoczonych dłużej niż 90 dni. Rejestracja w ESTA jest na pewno mniej zajmująca niż konieczność wypełnianie przez Internet formularza wizowego DS-160 oraz rozmowa z konsulem.

Kilka przydatnych informacji

Niezależnie od tego, czy do USA wybieramy się bezpośrednio z Polski, czy też z innego kraju — nie mając wizy, musimy zarejestrować się w ESTA. Wypełnienie tego formularza związane jest z podaniem odpowiednich danych, w tym, chociażby numeru paszportu. Taka rejestracja ważna jest przez dwa lata. Jeżeli ktoś w tym czasie będzie zmieniał paszport, na nowo będzie musiał dokonać rejestracji w systemie, co będzie związane z poniesieniem kolejnej opłaty.

Po wypełnieniu wniosku, po jego pozytywnym rozpatrzeniu, na adres e-mail przyjdzie potwierdzenie, które należy wydrukować i zachować, aby móc je pokazać na pokładzie samolotu. Osoby nieposiadające wizy, niezarejestrowane w ESTA, nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. ESTA pozwala na dodanie jednorazowo maksymalnie 50 osób, dlatego wniosek można wypełnić nie tylko dla siebie, ale dla bliskich oraz dla przyjaciół.

Więcej informacji znajdziecie na Estavisa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *