Łojotokowe zapalenie skóry – jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji ciała?

[REKLAMA]

Łojotokowe zapalenie skóry to problem dermatologiczny, dotykający głównie osoby w okresie dojrzewania, kiedy to znacząco wzrasta aktywność gruczołów łojowych skóry. Nadmiar wydzielanego sebum powoduje wtenczas podrażnienie skóry, na której zaczyna się złuszczać naskórek, a włosy przerzedzają się.

Występowanie ŁZS związane jest z permanentnym stanem zapalnym. Wyprysk łojotokowy ma swoje przyczyny w obniżonej odporności, nieodpowiedniej diecie i niezachowywaniu higieny osobistej. Niektóre z czynników ŁZS są jednak mniej zależne od człowieka, jak np. zanieczyszczenie środowiska, brak dostatecznej ekspozycji na słońce, stres czy zaburzenia hormonalne. Chorobami predysponującymi do wystąpienia ŁZS są schorzenia neurologiczne, psychiczne, alkoholizm, zakażenie wirusem HIV czy nowotwory.

Dokuczliwe objawy ŁZS to m. in.:
• błyszcząca się skóra
• nadmierne przetłuszczenie skóry
• rumieniowe plamy
• złuszczający się naskórek
• czerwone zmiany wysiękowe
• świąd, pieczenie.

Wystąpienie tych symptomów zlokalizowane jest na częściach ciała, które wyposażone są w liczne gruczoły łojowe. W okolicy twarzy są to fałdy nosowo-policzkowe, brwi, zagłębienia brody, centralna część czoła, obszar za uszami oraz owłosiona skóra głowy. Na powierzchni ciała natomiast ŁZS pojawia się na plecach, klatce piersiowej i udach.

Rozległe występowanie ŁZS wymaga kompleksowego stosowania kosmetyków łagodzących i leczących powstałe zmiany skórne. Dobieranie kuracji jest sprawą indywidualną i powinno być dokonane przez specjalistę dermatologa. Wśród preparatów do pielęgnacji skóry dotkniętej ŁZS używa się specjalnych płynów i szamponów, zawierających głównie substancje przeciwgrzybiczne. Szampony dla osób z ŁZS zawierają takie substancje jak: cyklopiroksaminę, ketokonazol, pirytonian magnezu, glinu i cynku, siarczan selenu oraz ichtiol. Te substancje aktywne wykazują skuteczne działanie przeciwłojotokowe i keratoplastyczne. Dobrze dobrane kosmetyki powinny również działać nawilżająco, eliminować nadmiar sebum, jak również złuszczać zrogowaciały naskórek. Kolejną kwestią jest łagodzenie świądu, wzmacnianie struktury włosów oraz pobudzanie ich do wzrostu. Wszystkie te działania mają na celu przywrócenie naturalnej równowagi skórze głowy. Jeżeli chodzi o nieowłosioną skórę twarzy i ciała, to preparaty przeciwdziałające ŁZS na tych obszarach zawierają inhibitory kalcyneuryny, takrolimus oraz pimekrolimus, działające przeciwzapalnie oraz łagodzące swędzenie i pieczenie. Aby ograniczyć stan zapalny stosuje się ponadto leczenie sterydowe oraz antybiotyki. Wspomagająco działa również naświetlanie lampami, które wysuszają zmiany oraz ograniczają rozwój bakterii i grzybów na dotkniętej ŁZS skórze.

2 thoughts on “Łojotokowe zapalenie skóry – jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji ciała?”

  1. Łojotokowe zapalenie skóry może ulec zaostrzeniu pod wpływem niewłaściwej diety. Nie są jednak znane czynniki zapobiegające zachorowaniu na łojotokowe zapalenie skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *