Sposoby łagodzenia bólu menstruacyjnego

Dla wielu kobiet miesiączka stanowi prawdziwą udrękę. Bóle menstruacyjne to oczywiście jedne z podstawowych objawów krwawienia miesiączkowego, jednakże w niektórych przypadkach są one wyjątkowo silne i nieprzyjemne. Uporczywy ból potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie, a często także zatrzymać nas tego dnia w domu. Jak radzić sobie z bólem menstruacyjnym i w jaki sposób można go załagodzić?

Skąd biorą się bóle menstruacyjne?

Bóle menstruacyjne to typowe objawy miesiączki. Mogą zwiastować zbliżające się krwawienia lub też występować w jego pierwszych dniach. Bóle o charakterze pierwotnym dotyczą w szczególności młodych dziewczyn i kobiet między 15 a 20 rokiem życia. Najczęściej pojawiają się około 3 lat od pierwszego miesiączkowania, po utrwaleniu cyklu. Bóle miesiączkowe mogą mieć również charakter wtórny. Są one wywoływane przez skurcze macicy oraz nieprawidłowy sposób złuszczania się błony śluzowej macicy. Czynniki za nie odpowiedzialne to między innymi wady macicy, zwężenie kanału szyjki macicy oraz zapalenie przydatków.

Bóle te w okolicach podbrzusza mogą mieć charakter stały i tępy, jak i nawracający. Z reguły najsilniejsze bóle pojawiają się na początku okresu przez pierwsze dwa dni. Mogą towarzyszyć im inne dolegliwości, takie jak zmęczenie, bóle pleców czy nudności.

Jak złagodzić uciążliwe bóle menstruacyjne?

1. Ciepłe okłady
Ciepłe okłady to sprawdzony sposób na kolki oraz bóle brzucha u niemowląt. Z powodzeniem sprawdzą się także u kobiet przy bólach menstruacyjnych w okolicach podbrzusza. Jedyną potrzebną rzeczą będzie ręcznik lub też termofor z ciepłą (ale nie gorącą!) wodą.

2. Odpowiednia dieta
W trakcie miesiączki warto zadbać o swoją dietę oraz to, co ląduje na naszych talerzach. Zaleca się spożywanie produktów bogatych w wapń i magnez (ryby, mleko, rośliny strączkowe), natomiast nie są wskazane dania ostre oraz zbyt słone, mocna herbata, kawa czy słodzone napoje gazowane.

3. Leki przeciwbólowe
W złagodzeniu bólów menstruacyjnych zawsze pomocne okażą się tabletki dostępne w każdej aptece, takie jak Ibuprofen, Apap Extra czy No-Spa. Wszelkie środki przeciwbólowe należy jednak stosować zgodnie z zaleceniami znajdującym się na ulotce.

4. Zioła
Zioła to skuteczne lekarstwo na wiele dolegliwości. W przypadku bolesnych miesiączek w Twojej domowej apteczce nie powinno zabraknąć roślin o działaniu uspokajającym i rozkurczowym, takich jak rumianek, nagietek, mięta, melisa czy ruta zwyczajna. Napary z ich wykorzystaniem pić można kilka razy dziennie.

5. Masaże
Pomocne w łagodzeniu uczucia bólu są także delikatne masaże podbrzusza, wykonywane powoli, okrężnymi ruchami. Dla zwiększonej skuteczności warto wykonywać taki masaż z wykorzystaniem olejku (np. rumiankowego) lub zwykłej oliwy z oliwek. Masaże nie tylko doskonale rozluźniają mięśnie macicy, ale także umożliwiają jej oczyszczenie.

Pamiętaj jednak, że niezależnie od stosowanych środków łagodzących, intensywne oraz regularne bóle powinny skłonić Cię do jak najszybszej wizyty u lekarza, ponieważ mogą one wiązać się z poważnymi przyczynami, a nie jedynie „kobiecą naturą”.

1 thoughts on “Sposoby łagodzenia bólu menstruacyjnego”

  1. Bardzo pomagają zioła, picie takich ziołowych naparów czyni cuda. Bardzo dobrze jest też poćwiczyć, od razu ból staje się lżejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *