Sprzątanie mieszkania raczej ciężko uznać za hobby. Jednak są sposoby, by ta nielubiana czynność nie była tak uciążliwa. Podpowiadamy, jak zorganizować wydajne sprzątanie.
Nie bałagań
Brzmi jak żart, ale to porada całkiem na serio. Największe problemy ze sprzątaniem biorą się z bałaganu, a tego uniknąć jest bardzo łatwo. Wystarczy wyrobić nawyk odkładania wszystkiego od razu na miejsce. Koniecznie trzeba wyeliminować wszystkie „na chwilę to tu położę”. To nigdy nie jest chwila. Czasem takie „chwilówki” potrafią miesiącami leżeć nie na swoim miejscu. Dopiero generalne porządki to zmieniają.
Wycieraj od razu to, co się rozleje
Wydaje się to oczywiste, jednak… te plamy po rozlanych sokach nie pojawiają się bez powodu. Jeśli wytrzemy coś od razu, jak się rozleje czy zachlapie, to zajmie nam to dosłownie sekundy. Jeśli weźmiemy się za usuwanie plamy następnego dnia, możemy stracić nawet pół godziny, a i tak nie ma gwarancji, że plama da się całkowicie usunąć. Na przykład sok z buraków jest bardzo trwały.
Jeśli plama pojawi się na ubraniu, trzeba je jak najszybciej zaprać. Inaczej może okazać się do wyrzucenia.
Nie trzymaj na wierzchu
Zasada nawiązująca do pierwszej, ale tym razem chodzi o wszystkie te „przydasie”, których nie chowamy, bo „i tak zaraz będą potrzebne”. Czy aby na pewno? Raczej nie wszystkie naraz i nawet nie koniecznie jednego dnia. Tu nie ma miejsca na żadne kompromisy, bo położenie jednej rzeczy na wierzchu jest jak zaproszenie do kładzenia kolejnych. Lepiej twardo trzymać się zasady, że wszystko, czego nie używamy w danej chwili (a nie za godzinę), chowamy.
Zaplanuj sprzątanie
Efektywne sprzątanie wymaga czasu i ten czas warto zaplanować wcześniej. Warto też przemyśleć, co konkretnie wejdzie w zakres obowiązków, bo raczej nie da się jednego dnia wysprzątać na błysk wszystkich pomieszczeń, poukładać rzeczy w szafach i szafkach, zrobić przeglądu szafek kuchennych i jeszcze na dokładkę butów na pawlaczu.
Planując sprzątanie, można przyjąć dwie strategie: sprzątamy konkretne pomieszczenia lub robimy konkretne czynności we wszystkich (np. odkurzanie, mycie okien, wycieranie kurzu itp.). Warto kilka dni wcześniej sprawdzić, czy mamy w domu zapas środków czystości i ściereczek. Nic tak źle nie wpływa na wydajność pracy przy sprzątaniu, jak brak podstawowych przyborów.
Nie bądź egoistą
Dziel się zadaniami z innymi. Wyraźny podział obowiązków domowych pozwala na łatwiejsze utrzymanie porządku. Zamiast autorytarnie delegować zadania, lepiej je uczciwie podzielić. Być może ty lubisz myć podłogi, a twój współlokator woli myć okna i łazienkę? Niech każdy robi to, co lubi. Jeśli znajdzie się czynność, przed którą oboje się wzdragacie, trzeba pociągnąć losy, albo zatrudnić kogoś, kto zrobi to za was.
Pomysł nie jest tak szalony, jak mogłoby się wydawać. Jednorazowe sprzątanie w Gdańsku nie kosztuje góry złota. Warto poświęcić trochę więcej czasu na pracę, którą faktycznie lubimy, a zarobione pieniądze przeznaczyć na zatrudnienie pomocy domowej. Wilk będzie syty, owca cała, a i mieszkanie posprzątane na błysk. Profesjonalne pomoce domowe mają bowiem to do siebie, że sprzątają szybko i bardzo wydajnie.