Studia przez internet – czy warto studiować on-line?

[REKLAMA]

Każdego roku liczba kierunków, które umożliwiają studia przez internet, staje się coraz dłuższa. Czy warto studiować on-line? Jakie zalety mają studia w takim trybie i na jakie wyzwania muszą przygotować się kandydaci ubiegający się o indeks na wybranym kierunku?

Dla kogo są studia przez internet?

Studia zdalne, czyli studia przez platformy e-learningowe, cieszą się coraz większą popularnością. Powodów wzmożonego zainteresowania zdobywaniem wiedzy poza murami uczelni jest wiele. W dobie pandemii COVID-19 głównym powodem jest chęć odizolowania się od większych zgromadzeń i tym samym zminimalizowania ryzyka zakażenia się koronawirusem. Jednak studia on-line to także dobry wybór dla osób aktywnych zawodowo lub mających małe dzieci, dysponujących ograniczonym czasem na uzupełnienie wykształcenia.

Pogodzenie pracy (zwłaszcza na pełen etat) z wieczorowymi lub weekendowymi zjazdami wcale nie jest proste. Zmęczenie spowodowane brakiem czasu dla siebie powoduje, że nauka jest mało efektywna. Do tego dochodzą często długie lub kłopotliwe dojazdy, na które w skrajnych przypadkach studenci muszą poświęcić nawet kilka godzin. To właśnie dla tych osób studia on-line wydają się być atrakcyjną propozycją.

Czy studia on-line są dla każdego? Mimo że ten tryb nauki daje dużą swobodę, to wymaga też samodyscypliny. Na studiach zdalnych źle czuć się mogą osoby ceniące sobie kontakty towarzyskie. W przypadku studiów on-line są one mocno ograniczone – platformy e-learningowe oferują jedynie namiastkę spotkań studentów na uczelni.

Jakie są zalety i wady studiowania przez internet?

Studia on-line mają więcej zalet niż wad. Jednym z najczęściej podkreślanych atutów tego trybu nauki jest możliwość uniknięcia czasochłonnych i często kłopotliwych dojazdów. Inne argumenty, które przemawiają za wyborem studiów zdalnych, to:

  • Niższe wydatki związane ze studiowaniem. Z reguły czesne za studia zdalne jest niższe niż za studia wieczorowe czy zaoczne. Dodatkowo osoby, które musiałyby dojeżdżać z daleka, nie muszą wynajmować pokoju w hostelu czy hotelu.
  • Możliwość przyswajania wiedzy własnym tempem. Studenci studiów on-line mają całodobowy dostęp do platform e-learningowych, dzięki czemu sami decydują o tym, ile czasu poświęcają na naukę.
  • Możliwość zdobywania wiedzy w dowolnym momencie. Każdy słuchacz może ułożyć harmonogram nauki, uwzględniając swoje pozauczelniane obowiązki lub biorąc pod uwagę swoją produktywność i np. uczyć się w godzinach rannych czy wieczornych.
  • Brak konieczności robienia notatek. Do wykładów można powrócić w dowolnym momencie, a to z kolei powoduje, że studenci mogą skoncentrować się na zrozumieniu omawianego zagadnienia, bez konieczności rozpraszania się bieżącym notowaniem.
  • Możliwość pracy za granicą. W przypadku studiów zdalnych zjazdy odbywają się sporadycznie, a to oznacza, że ten tryb nauki jest dobrym rozwiązaniem dla osób mieszkających na stałe za granicą.

Studia on-line mogą też okazać się atrakcyjną alternatywą dla introwertyków. Komfort zapewniany przez platformę e-learningową pozwala np. przełamać lęk przed publicznymi wypowiedziami.

Co z minusami studiów zdalnych? Liczba kierunków studiów oferowanych w tym trybie jest ograniczona. Ponieważ student nie przebywa fizycznie na uczelni, to trudno mu będzie m.in. skorzystać z zasobów uczelnianej biblioteki.

Studia przez internet – czy warto?

Nowoczesny tryb nauki, jakim są studia on-line, budzi pytania. Jedna z częściej powtarzających się wątpliwości dotyczy równoważności zdalnego wykształcenia i uzyskanego w ten sposób dyplomu ze studiami dziennymi. Dyplom uzyskany na studiach zdalnych ma taką samą wartość jak dyplom ze studiów dziennych. Co więcej, większość pracodawców na etapie rekrutacji zadaje pytanie o wykształcenie, ale nie dopytuje o uczelnię czy tryb studiów.

Studia on-line są elastyczniejsze niż zaoczne, ale może to być pułapką dla osób mniej zmotywowanych i tych, które mają problem z samodyscypliną. Brak sztywnego harmonogramu zajęć i nauki może doprowadzić do dużych problemów z zaliczeniem egzaminów w kolejnych sesjach. Dodatkowo na niektórych kierunkach studenci muszą liczyć się ze sporą liczbą ćwiczeń i systematyczną kontrolą stanu wiedzy.

Czy uwzględniając wszystkie plusy i minusy studiów on-line, warto zdecydować się na ten tryb nauki? Studiowanie on-line to doskonały sposób na uzupełnienie wiedzy i poszerzenie swoich kompetencji. Z uwagi na coraz bogatszą ofertę uczelni, warto rozważyć studia on-line jako alternatywę dla studiów zaocznych czy wieczorowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *