Jak działa teatr na co dzień?

[REKLAMA]

Najczęściej teatr znamy z perspektywy widza i w związku z tym tylko nieliczni z nas zdają sobie sprawę z tego, jak działa tego rodzaju instytucja kultury na co dzień.

Na to, jak działa teatr, wpływa bardzo wiele osób. To nie tylko aktorzy, których talenty mogą podziwiać widzowie na scenie, ale również pełna gama innych specjalistów, którzy zajmują się organizacją sztuk, a także innych wydarzeń kulturalnych, ponieważ sporo teatrów również wykorzystywanych jest do prowadzenia koncertów, festiwali, benefisów. W związku z tym za powodzeniem danego wydarzenia stoi sztab specjalistów.

 

Zaplecze teatru – to tu wszystko się zaczyna

Na zapleczu teatru przygotowuje się sztuki od podszewki. To tutaj znajdują się między innymi charakteryzatornia, w której dostępne są stanowiska do charakteryzacji aktorów, przy których wykonuje się ich makijaże, również znajdują się tu ubrania przygotowywane przez krawców – są to kreacje misterne, wykonane na indywidualne zamówienie. Również w teatrach na zapleczu znajdują się rekwizytornia, czyli miejsce, gdzie używane są rekwizyty używane w spektaklach – przygotowywane są one we współpracy ze scenografem.

 

Oczywiście, to jeszcze nie wszyscy specjaliści pracujący w teatrze i dbający o efekt spektakli. Także są to osoby dbające o prawidłowy przebieg wydarzeń pod kątem technicznym, między innymi specjaliści w zakresie akustyki i udźwiękowiania, oświetlenia, efektów specjalnych. Naturalnie, kluczowymi postaciami są reżyser czy inspicjenci, których zadaniem jest koordynacja przedstawień.

 

Chcesz poznać teatr od podszewki? Wybierz się na zwiedzanie teatru

Aby przybliżyć swoim widzom tajniki działania teatru, coraz więcej instytucji tego rodzaju otwiera swoje podwoje. Organizowane są między innymi lekcje przeznaczone dla uczniów, podczas których mogą oni zapoznać się ze światem za kurtyną oraz z pracą fachowców. Także organizowane są wycieczki po teatrach, które dostępne są już dla każdego – bez ograniczeń wiekowych.

 

Usługę zwiedzania teatru również ma w swojej ofercie popularny Teatr Szekspirowski z Gdańska. Jest to wyjątkowa placówka, która została zaprojektowana i zbudowana na wzór teatru elżbietańskiego. W trakcie tej niezwykłej wycieczki można zobaczyć Teatr Szekspirowski od zaplecza, a także wejść na taras widokowy prezentujący wspaniałą panoramę Gdańska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *