Grać w tenisa na własnym korcie tenisowym – marzenie każdego tenisisty

[REKLAMA]

Kort tenisowy, to prostokątne, płaskie pole o nawierzchni twardej przeznaczone do gry w tenisa ziemnego. W tenisie ważny jest kort tenisowy i jego wymiary, istotna jest też jego nawierzchnia. Kort tenisowy pierwotnie miał kształt dwóch trapezów, które łączyły się ze sobą podstawami. Z czasem zmodyfikowano go do obecnego, prostokątnego kształtu.

Obecny kształt kortu tenisowego to zmodyfikowany w 1875 roku patent pomysłu majora Waltera Cloptona Wingfielda, który w 1873 roku wymyślił grę zwaną sphairstike. Poza polem do gry, wymaga się dodatkowej przestrzeni dookoła niego, gdzie zawodnicy będa mogli ratować piłki lecące na aut. Na środku kortu znajduje się siatka, która dzieli go na dwie połowy.

Kort tenisowy – poznaj wymiary, wymogi i najpopularniejsze korty na świecie

Określając wymiary kortu do tenisa, należy przeliczyć yardy, stopy i cale. Jakie zatem wymiary ma kort tenisowy? Kort tenisowy wymiarami różni się w zależności od prowadzonej gry: pojedynczej (single) lub podwójnej (deble). Przy grze pojedynczej kort ma długość 23,77 m, a szerokość 82,3 m, natomiast przy deblu szerokość zwiększa się do 10,97 m.

Kort tenisowy składa się również z wymiarów innych jego elementów: wysokość słupków, które podtrzymują siatkę – 1,07 m; długość pola serwisowego – 6,40 m; szerokość pola serwisowego – 4,12 m; szerokość linii kortów – 5 cm; odległość słupków od bocznych linii kortu – 91,4 cm; minimalny wybieg za głównymi liniami – 6,40 m; wybieg za liniami bocznymi – 3,65 m.

Rodzaje nawierzchni kortów tenisowych

Dla kortów tenisowych istnieją cztery podstawowe nawierzchnie. Nawierzchnia ceglana mączka (inaczej ziemna) występuje w dwóch wersjach: czerwonej (jak na przykład podczas French Open) i zielonej (stosowanej w Stanach Zjednoczonych). Korty ceglane są szorstkie, występuje na nich duże tarcie, przez co piłka odbija się na nich wyżej, ale z mniejszą prędkością. Innym typem nawierzchni jest trawa (wykorzystywana jest między innymi podczas Wimbledonu), po której piłki lecą szybko, a odbijają się niżej – tarcie jest mniejsze.

Na kortach tenisowych występuje także nawierzchnia twarda (używana między innymi podczas Australian Open) mająca trzy wersje: akrylową, asfaltową i betonową. Wyróżnia się ona szybkim i średnio wysokim odskokiem piłki tenisowej. Czwartym rodzajem nawierzchni jest nawierzchnia dywanowa, czyli każde usuwalne pokrycie kortu (nawet wykładzina, czy sztuczna darń), na którym kozioł piłki jest wyższy lub niższy niż na twardych nawierzchniach.

Kort tenisowy w Dubaju

Nasz rodak, architekt Krzysztof Kotała z 8+8 Concept Studio zapragnął zrealizować pomysł na korty tenisowe pod wodą w Dubaju. Miałyby powstać w pobliżu luksusowego hotelu Burj al Arab i miałoby ich być aż 7. Projekt ten jest połączeniem ekologii, sportu i najnowszych technologii. Kotała szuka sponsorów, by zakończyć budowę przed Expo 2020.

Ile kosztuje taki kort tenisowy? Szacowany koszt budowy podwodnego kortu tenisowego w Dubaju to 1,7-2,5 mld dolarów. Początkowo pomysł wzbudził ogromne zainteresowanie, ale z czasem spotkał się z falą sceptycznych opinii. Najwięcej kontrowersji wzbudza szklany sufit, który ważyć będzie setki ton. Problematyczne może okazać się również światło wpadające od góry – mogłoby przeszkadzać sportowcom.

Kort tenisowy – koszt budowy

Zapragnąłeś wybudować kort tenisowy przy domu? Zastanawiasz się jak zbudować kort tenisowy i ile on będzie kosztować? Budując kort tenisowy, po pierwsze należy zwrócić uwagę na to, aby umiejscowić go w orientacji północ-południe, dzięki czemu uniknie się oślepiania graczy rankiem i wieczorem. Weź pod uwagę właściwości wybranego miejsca, jego odległość od sąsiednich nieruchomości, ulicy, a także wystawienie na wiatr i inne czynniki atmosferyczne.

Mając już odpowiednie miejsce, wybierz nawierzchnię dostosowaną do Twoich potrzeb i możliwości. Od wyboru nawierzchni w dużej mierze zależeć będzie końcowy koszt budowy kortu tenisowego. Bardzo często niski koszt wykonania nawierzchni wiąże się z późniejszą koniecznością jej konserwacji, przez co koszt znacznie wzrasta (tak jest w przypadku mączki ceglanej). Warto więc przeanalizować dokładnie swoje potrzeby i możliwości, a także łączne koszty nawierzchni i wtedy dopiero podjąć decyzję. Nie zapomnij również o doborze odpowiednich butów tenisowych do nawierzchni kortu. Obuwie tenisowe wysokiej jakości znajdziesz w Amazing.pl.

1 thoughts on “Grać w tenisa na własnym korcie tenisowym – marzenie każdego tenisisty”

  1. Tenis to świetny sport, chyba każdy, kto go uwielbia lubi oglądać też korty.Ciekawy artykuł, warty przeczytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *