Dym tytoniowy to blisko 1000 szkodliwych substancji, które jednakowo destrukcyjnie działają na organizm osoby palącej oraz jedynie biernie wdychającej dym tytoniowy. Niegdyś powszechnie akceptowane, dziś uważane za ekstremalnie szkodliwe papierosy źle wpływają przede wszystkim na osoby, które cierpią na choroby związane z drogami oddechowymi. Jaki właściwie wpływ ma palenie papierosów na przebieg astmy, szczególnie uciążliwej dolegliwości dróg oddechowych?
Podwyższone ryzyko ataku
Astma najczęściej dotyka dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia. Intensywność ataków duszności zależy od wielu czynników, jednakże objawia się jednakowo: bólem w klatce piersiowej, świszczącym oddechem, uczuciem braku powietrza. Obok czynników genetycznych astma wywoływana jest także elementami pochodzącymi z zewnątrz, a do tych niewątpliwie należy dym tytoniowy. Zarówno w przypadku czynnych, jak i biernych palaczy dym powoduje podrażnienie dróg oddechowych, które pod wpływem szkodliwej substancji stają się węższe. Osoba chora na astmę posiada nadzwyczaj odsłonięte części oskrzeli, przez co docierający do nich dym tytoniowy może dodatkowo wywoływać duszności, które stają się częstsze, niż normalnie. Samo palenie papierosów przez osoby chore na astmę znacząco obniża zdolność kontrolowania ataków choroby, które w normalnych warunkach osłabiane są przez działanie leków. Astma u osoby wystawionej na działanie dymu tytoniowego jest znacznie bardziej intensywna, niż w przypadku chorego odizolowanego od papierosów, co przekłada się na większe dawki leków, niezbędnych do jej opanowania.
Jak poradzić sobie z nałogiem?
Znając destrukcyjny wpływ dymu tytoniowego na organizm osoby chorej na astmę zastanowić się należy nad całkowitym porzuceniem palenia. Dotyczy to także osób z najbliższego otoczenia chorej osoby (na przykład domowników), które narażają chorego na niebezpieczeństwo. W rzucaniu palenia pomagają silna wola, pomoc specjalistów i najbliższych. Można także skorzystać ze wsparcia leków, takich jak Tabex, Desmoxan, czy Niquitin, które dzięki swojemu składowi zmniejszają zapotrzebowanie organizmu uzależnionej osoby na nikotynę. Nie jest to proces łatwy do przejścia, jednak przyświecać powinna mu dobra wiara. Środowisko osoby chorej na astmę powinno być bowiem pozbawione czynników, które mogą narazić ją na niespodziewane ataki duszności. Te, z racji swojej specyfiki są bardzo nieprzyjemne, a potęgowane przez dym tytoniowy mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osoby chorej na astmę.
Na pewno tradycyjny tytoń bardziej szkodzi. Lepiej przerzucić się na e-papierosy.