Trudno jest wyobrazić sobie mecz siatkówki bez rozpiętej w poprzek boiska siatki. To jeden z kluczowych elementów wyposażenia, który nie tylko oddziela od siebie obydwie drużyny, ale również wpływa na styl gry. Wysokość, na jakiej została zawieszona siatka, nie jest przypadkowa i jest ściśle określona przez reguły gry. Ile centymetrów dzieli górną taśmę od ziemi oraz jakie są inne wymagania wobec profesjonalnej siatki?
Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?
Najważniejszymi parametrami, które brane są pod uwagę w czasie przygotowań do meczu, jest płeć oraz wiek graczy. Związane jest to ze średnim wzrostem zawodników oraz zawodniczek, co wpływa na wysokość zawieszenia siatki. W przypadku rozgrywek dorosłych mężczyzn standardowa wysokość wynosi 243 centymetry, natomiast dla kobiet siatka zostaje umieszczona 224 centymetry ponad boiskiem. W przypadku młodzików i młodziczek wysokość ta wynosi kolejno 235 centymetrów i 215 centymetrów.
Istnieje również możliwość obniżenia siatki w przypadku rozgrywek seniorów. Jeżeli na boisko wchodzą mężczyźni w przedziale wiekowym od 55 do 69 lat, siatka może zostać zawieszona na wysokości 238 centymetrów, natomiast w przypadku panów powyżej 70 roku życia siatka może znaleźć się na wysokości 229 centymetrów. W przypadku seniorek w przedziale wiekowym od 45 do 59 lat wysokość siatki wynosi 219 centymetrów, natomiast panie powyżej 60 roku życia mogą grać przy siatce znajdującej się 213 centymetrów ponad boiskiem.
Siatkówka wysokość siatki – gdzie jest mierzona?
Wysokość siatki w siatkówce mierzona jest od górnej krawędzi taśmy do parkietu, natomiast obydwa punkty zaczepienia do słupków muszą znajdować się na tym samym poziomie. Podczas ustalania wysokości warto pamiętać, że siatka nie jest idealnie sztywna, a zatem będzie nieznacznie opadała pośrodku boiska. Z tego powodu wysokość jest mierzona właśnie w tym miejscu. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, dopuszczalne jest podwyższenie wysokości punktów zaczepienia o maksymalnie 2 centymetry.
Jakie inne parametry są ważne w przypadku siatki?
Oprócz przepisowej wysokości siatka musi spełniać inne normy określone przez regulamin. Jej szerokość wynosi 100 centymetrów, natomiast długość waha się od 9,5 do 10 metrów – siatka jest dłuższa, niż wynosi szerokość boiska, dzięki czemu może zostać zamocowana na słupkach, które znajdują się poza liniami bocznymi. Krawędzie siatki obszyte są dodatkowymi pasmami płótna w kolorze białym, przy czym szerokość górnej taśmy wynosi 7 centymetrów, natomiast szerokość dolnego paska to 5 centymetrów.
Siatki turniejowe, treningowe oraz popularne – czym się różnią?
Jak sama nazwa wskazuje, siatki turniejowe to w pełni profesjonalne modele, które odpowiadają wymaganiom profesjonalnych rozgrywek. Oprócz przepisowych wymiarów wyprodukowane są z materiałów wysokiej jakości, dzięki czemu siatka nie ulega rozregulowaniu w trakcie meczu. Jest to szczególnie istotne podczas serwu, gdyż średnia prędkość piłki podczas tego fragmentu gry wynosi od 80 do blisko 100 kilometrów na godzinę – w zależności od płci graczy. Siatki profesjonalne posiadają kevlarowe linki napinające, a także gniazda, które umożliwiają zamontowanie antenek, które pomagają w sędziowaniu.
Drugą kategorią siatek są modele treningowe. Charakteryzują się przepisowymi rozmiarami, jednakże ich konstrukcja jest znacznie lżejsza w porównaniu do siatek turniejowych. Zwykle posiadają jedynie górną taśmę usztywniającą, a linki napinające są wykonane ze stali oraz polipropylenu. Niektóre modele oferują również gniazda na antenki, dzięki czemu zawodnicy mogą trenować w warunkach maksymalnie zbliżonych do prawdziwego meczu.
Modele popularne to siatki przeznaczone do użytku rekreacyjnego. Ich wymiary nie różnią się od powyższych modeli, ale linki naciągowe wykonane są z tworzywa sztucznego, a szerokość górnej taśmy wynosi zwykle 5 centymetrów.
Specjalnym rodzajem siatki jest model przeznaczony do gry na siedząco. W tym wypadku jakość jej wykonania pozostaje wysoka, chociaż wymiary siatki są nieco mniejsze – 7 metrów długości oraz 0,8 metra szerokości. Tego typu siatki wykorzystywane są w rozgrywkach osób niepełnosprawnych, chociaż niekiedy ten wariant sportu jest wykorzystywany w treningu pełnosprawnych siatkarzy.
Wybór odpowiedniej siatki do siatkówki jest bardzo ważny, dlatego warto zdecydować się na znanego producenta. Różne rodzaje siatek do siatkówki znajdziesz na https://www.sport-transfer.com.pl/siatki-do-siatkowki