Objawy związane z zespołem suchego oka dotyczą nawet co piątego pacjenta gabinetów okulistycznych. Warto wiedzieć, jak odróżnić suche oko od zwykłej alergii lub podrażnienia a także, jak leczyć i zapobiegać temu zespołowi objawów.
Zespół suchego oka u każdego chorego może wiązać się z odrobinę innymi objawami. Zdarza się, że związany jest z uczuciem suchości oka, jednak bardzo często wiąże się on także w początkowych etapach z nadmiernym łzawieniem. Często występuje uczucie obecności piasku albo ciała obcego pod powiekami. Najskuteczniejsze metody leczenia to korzystanie z leków jak krople do oczu bez recepty oraz odpowiednia profilaktyka.
Czy to już ZSO?
Zespół suchego oka wiąże się z szeregiem objawów. Mogą do nich należeć: swędzenie, pieczenie, ból albo kłucie oczu. Dodatkowo towarzyszy im często uczucie suchości, obecności ciała obcego pod powiekami, kłopoty z widzeniem. W bardziej zaawansowanym stadium zespół suchego oka może wiązać się także z zaburzeniami widzenia, na przykład takimi, jak falujący, zamazany obraz. Warto wiedzieć, że w początkowej fazie często objawem jest nadmierne łzawienie, a nie suchość oczu.
To właśnie dlatego ZSO można tak łatwo pomylić z alergią. Nadmierne łzawienie wynika z niedostatecznej jakości filmu łzowego. Oko stara się skompensować braki, produkując więcej łez, jednak najczęściej proces ten nie przynosi rezultatów. W takiej sytuacji mogą pomóc tak zwane sztuczne łzy, krople do oczu bez recepty albo specjalistyczne żele.
Czego unikać?
Zespół suchego oka może być wywołany przez wiele czynników – wrodzone albo nabyte choroby, zmiany hormonalne, przebyte operacje, ale także zbyt częste i długie spędzanie czasu przed komputerem, regularne prowadzenie auta nocą, noszenie soczewek kontaktowych czy podrażnienie słońcem. Aby uniknąć zespołu suchego oka, należy wystrzegać się tych ryzykownych czynników. Dodatkowo, w sytuacji gdy stosujesz krople do oczu bez recepty upewnij się, że są to krople nawilżające, a nie na przykład krople na zaczerwienione oczy. Te ostatnie mogą dodatkowo pogorszyć sytuację, zwiększając ciśnienie w gałce ocznej.
Skuteczna profilaktyka
Chcąc uniknąć wystąpienia suchego oka, warto zastosować odpowiednią dietę i zatroszczyć się o prowadzenie higienicznego trybu życia. Wysypiaj się i dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. To bardzo ważne, aby spać w regularnych godzinach, przez minimum 7godzin na dobę. Wypijanie co najmniej 1,5 litra wody dziennie także bardzo wspomoże procesy odpowiedzialne za produkcję filmu łzowego.
Do działań profilaktycznych może także należeć prawidłowo skonstruowana dieta. Włącz do jadłospisu produkty bogate w witaminę A (wątróbka, marchew, bataty, dynia) oraz w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (tłuste ryby oraz olej lniany). Takie działania bardzo zmniejszą ryzyko dyskomfortu widzenia.