Wyniki sondażu: Sytuacja na wsi jest coraz lepsza

Na polskiej wsi żyje się coraz lepiej. Jeszcze kilka lat temu wyraźna była tendencja, zgodnie z którą młodzi wyjeżdżali z terenów wiejskich do wielkich aglomeracji albo poza granice naszego kraju. Dzisiaj coraz więcej osób pozostaje w rodzinnych domach i chce dbać o gospodarstwo. Zauważono też wzmożone zainteresowane kierunkami studiów, dzięki którym rolnictwo może być uprawiane w sposób profesjonalny.

Życie na wsi: Kiedyś i teraz

Jeszcze do niedawna rolnicy nie mogli liczyć na wsparcie polskiego rządu. Byli najbardziej ubogą klasą polskiego społeczeństwa. Nic więc dziwnego, że młode pokolenia zaczęły z tamtych terenów uciekać. Do dzisiaj większość mieszkańców to seniorzy. Na szczęście powoli się to zmienia.

Dzisiaj młody rolnik może liczyć nie tylko na dotacje unijne, ale również kredyt dla rolnika na preferencyjnych warunkach. Również banki zaczęły dostrzegać ogromny potencjał w tej grupie klientów. Niegdyś niska produktywność, niewykorzystane zasoby i ogromne bezrobocie. Dzisiaj szansa na rozwój, zapewnienie sobie godnej przyszłości i życie w zgodzie z naturą.

Co myślą Polacy?

Polacy zapytani o to, gdzie chcieliby mieszkać, odpowiadają zgodnie, że ich marzeniem jest dom jednorodzinny. Ci, którzy przenieśli się do miasta, mają już dosyć wiecznego pośpiechu, hałasu i wyścigu szczurów.

Coraz więcej inwestycji realizowanych jest na przedmieściach metropolii albo właśnie terenach wiejskich. Na wieś wracają również ci, którzy kilka lat temu opuścili rodzinne domy przez brak perspektyw zawodowych. Dzisiaj zaciągają kredyt dla rolnika i rozwijają gospodarstwa. Coraz częściej nabywają również kolejne hektary ziemi, by je uprawiać.

Atuty wiejskiego życia

Okazuje się również, że polska wieś nie jest już zacofana, a cywilizacja rozwinęła się na tych terenach tak mocno, że dzisiaj spokojnie dorównuje tej miejskiej. Coraz więcej osób dostrzega też zalety życia na wsi: spokój, cisza, bliskość natury, mniej stresu i lepsze zdrowie to tylko kilka zalet, jakie są przez nas zazwyczaj wymieniane. W czasach, w których tak doceniamy zdrowy styl życia, to właśnie wieś stała się priorytetem.

Zawodowo nie jest gorzej. Na wsi nie działają może prężnie rozwijające się korporacje, ale to właśnie przecież one są coraz częściej przez Polaków krytykowane. Zaciągając kredyt dla rolnika, każdy jest zresztą w stanie stworzyć własne imperium i stać się własnym szefem. Zasada ta potwierdza się zresztą coraz wyraźniej – na terenach wiejskich jest coraz więcej miejsc pracy, a płaca jest coraz lepsza.

Statystyki

Aż 25% inwestycji na terenach polskiej wsi pochodzi ze środków unijnych. Szansą jest też kredyt dla rolnika, który zresztą jest już dzisiaj coraz częściej wykorzystywany. 30% mieszkańców polskiej wsi stanowią niepracujący już seniorzy. Średnie zarobki tych, którzy wykonują pracę zawodową to 1800 złotych miesięcznie. Większość osób podejmuje pracę najemną. Co ważne, zadowolenie z życia na wsi wyraża aż 80% osób, które zdecydowały się tam mieszkać. To więcej niż wynosi średnia krajowa (78%).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *