Nowelizacja ustawy hazardowej wprowadziła sporo zamieszania na polskim rynku. Zmiany odczuwalne są zarówno dla bukmacherów, jak i graczy.
Czy zakłady bukmacherskie są w Polsce legalne?
Zakład bukmacherski uznawany jest za legalny, o ile jego operator wystąpił o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie tego rodzaju działalności w Polsce oraz otrzymał je od Ministerstwa Finansów. Od momentu wprowadzenia nowelizacji ustawy hazardowej, gracze mogą w Polsce korzystać wyłącznie z serwisów posiadających taką licencję. Wprowadzeniu nowelizacji przyświecały różne cele. Legalni bukmacherzy mają obowiązek odprowadzania podatków, przez co przyczyniają się do rozwoju gospodarki. Na wsparcie finansowe mogą liczyć także sponsorowane dzięki zakładom kluby sportowe. Ustawa zwiększa także bezpieczeństwo graczy, którzy nie muszą martwić się o nieświadome działanie niezgodne z prawem.
Jakie wymogi musi spełniać bukmacher?
Decyzja o przyznaniu zgody na prowadzenie legalnej działalności bukmacherskiej w Polsce przyznawana jest w każdym przypadku indywidualnie. Aby ją uzyskać, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Siedziba firmy bukmacherskiej musi być zarejestrowana na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a jej właściciel powinien posiadać własną działalność gospodarczą. Do otrzymania licencji niezbędne jest również dysponowanie domeną strony internetowej z rozszerzeniem „.pl”, którą posiadają wszyscy legalni internetowi bukmacherzy w Polsce. Zagraniczne zakłady bukmacherskie w większości funkcjonują w serwisach z końcówką „.com”. Na stronie internetowej powinny ponadto znaleźć się zapisy informujące użytkowników o zagrożeniach wynikających z uzależnienia od hazardu.
Ile wynoszą podatki?
Obowiązkiem bukmachera jest odciąganie dwóch podatków nakładanych na graczy. Pierwszy z nich obejmuje wszystkich użytkowników serwisu. Każda stawka postawiona w zakładzie, ostatecznie mnożona jest przez kurs i pomniejszana o 12%. Podatek ten wpłacany jest przez bukmachera do Skarbu Państwa. Drugi dotyczy wygranych przekraczających 2280 zł, w przypadku których pobierane jest dodatkowe 10% podatku. Zapis ten nie widnieje w treści nowelizacji ustawy hazardowej, ale został uwzględniony w ustawie o podatku PIT.
Legalni bukmacherzy a ustawa hazardowa
Przed wprowadzeniem nowelizacji ustawy hazardowej, Polacy ochoczo rejestrowali się na stronach zagranicznych bukmacherów. Większość z nich nierzadko nie zdawała sobie nawet sprawy z faktu, że serwisy tego typu łamią prawo. Strony te posiadały nie tylko polską wersję językową, ale nierzadko nawet obsługę klienta w rodzimym języku. Większość z nich nie działała w Polsce legalnie, ponieważ ich właściciele nie dysponowali wymaganą licencją. Wraz z wprowadzeniem nowelizacji ustawy hazardowej, strony zagranicznych zakładów bukmacherskich zaczęły być masowo blokowane i Polacy nie mają już do nich bezpośredniego dostępu. W praktyce dla osób podejmujących się w Polsce gry u zagranicznego bukmachera przewidywane są surowe kary pieniężne. Próby obejścia prawa i blokad zagranicznych stron są stanowczo odradzane. W przypadku udowodnienia winy, zasądzane będą określone stawki do zapłaty.
Jak znaleźć legalnego bukmachera?
Legalni bukmacherzy należą obecnie do najliczniejszej w Polsce grupy operatorów licencjonowanych, która wciąż powiększa się o kolejne firmy. Ich listę znaleźć można na stronie Ministerstwa Finansów, które zajmuje się także wydawaniem zezwoleń na prowadzenie tego rodzaju działalności w Polsce. Bardziej szczegółową rozpiskę, połączoną z analizą poszczególnych bukmacherów oraz wieloma innymi interesującymi danymi znaleźć można na stronie legalni bukmacherzy – https://bukmacher-legalny.pl/legalni-bukmacherzy/ . Sporządzony w serwisie ranking jest na bieżąco aktualizowany, podobnie jak działy zawierające najnowsze typy bukmacherskie oraz podawane na żywo wyniki. Strona zawiera także liczne praktyczne informacje, przygotowywane przez ekspertów. Zawsze należy pamiętać iż gra w zakładach bukmacherskich związana jest z ryzykiem.
Udział w zakładach bukmacherskich bez zezwolenia Ministerstwa Finansów jest zakazany, hazard może uzależniać i wiąże się z ryzykiem finansowym, a konto u bukmachera można otworzyć od 18-go roku życia.