Czy dieta wpływa na samopoczucie człowieka?

[REKLAMA]

Aktualnie, omawiając temat zdrowia bierze się pod uwagę nie tylko aspekty fizyczne, ale i coraz częściej psychiczne, wskazując na to, że człowiek to psychofizyczna jedność. W związku z tym, warto dowiedzieć się, co robić na co dzień, aby móc odczuwać lepsze samopoczucie. Zwłaszcza ma to znaczenie w kontekście seniorów, u których duży nacisk kładzie się na zdrowie fizyczne, lecz poniekąd bagatelizuje się psychikę

Codzienny jadłospis

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się temu, jaki jest codzienny jadłospis seniora. Warto bowiem wszystkie posiłki wzbogacać dużą ilością warzyw i owoców, zwłaszcza, gdy osoba taka przyjmuje wiele leków. Następnie, należy zadbać o to, by senior przyjmował odpowiednią ilość płynów. Nie bez znaczenia okaże się także to, aby osoba starsza na bieżąco kontrolowała swoje nawyki związane ze spożywaniem tak zwanych pustych kalorii, czyli słodyczy. Zapas kalorii w organizmie seniora musi być bowiem optymalny. Duże znaczenie ma także to, aby osoba starsza miała właściwie zbilansowaną dietę i by jej jadłospis był różnorodny. Jeżeli osobą starszą zajmuje się doświadczony opiekun z firmy GoldCare to poza podawaniem leków powinien on sprawdzić, czy senior przyjmuje suplementy diety i co je na co dzień. Tym bardziej, że zazwyczaj opiekun ten zajmuje się seniorem całodobowo.

Ograniczenia żywieniowe dla seniorów

Niestety, seniorzy są tą grupą, dla której istnieje wiele ograniczeń żywieniowych, co oznacza, że należy dokładnie przyjrzeć się historii choroby konkretnej osoby, przyjmowanym lekom, a następnie podawać takie posiłki, gdzie nie będzie ryzyka, że wystąpi niestrawność, czy ryzyko niedożywania lub w drugą stronę, otyłości. Oczywiście, nie można też stosować zbyt restrykcyjnych diet, ponieważ są pewne normy, jakich warto się trzymać. Seniorzy mogą sobie od czasu do czasu pozwolić na większy luz co do codziennego menu. Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnego przypadku. A już na pewno nie ulega wątpliwości, że zdrowo odżywiony senior to senior szczęśliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *