Czym jest Scrum i jak zostać Scrum Masterem?

[REKLAMA]

Wiele osób zastanawia się nad pracą w IT. Nie ma się temu, co dziwić, bo praca w IT kojarzy się zazwyczaj z wysokimi zarobkami. Każdy, kto zamierza zainteresować się pracą w branży IT, musi dowiedzieć się czegoś na jej temat. Warto między innymi poznać definicję scrum mastera i dowiedzieć się, jak można nim zostać. Okazuje się, że wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Scrum — najważniejsze informacje

Scrum to pojęcie, które dla zdecydowanej większości osób brzmi bardzo enigmatycznie. Tymczasem to nic innego jak jedna ze zwinnych metod zarządzania projektami. Ta definicja dla laika również może brzmieć nieco skomplikowanie. Warto więc wyjaśnić, czemu służy scrum. Otóż celem tej metodyki jest przede wszystkim usprawnienie pracy, a także minimalizację kosztów związanych z realizacją projektu.

W myśl metodyki scrum każdym problemem należy zajmować się tuż po jego odkryciu. Zajęcie się problemem zbyt późno może bowiem doprowadzić do tego, że nie poradzimy sobie z nim tak dobrze jak na początku.

Należy mieć świadomość tego, że metodyka scrum czerpie z trzech ważnych zasad. Pierwszą zasadą jest przejrzystość, drugą inspekcją, a trzecią adaptacją.

Scrum master — czym się zajmuje?

Scrum master to nikt inny jak osoba, która wykorzystuje, podczas swojej pracy nad projektem, założenia metodyki scrum, o których była mowa powyżej. Należy mieć świadomość tego, że praca scrum mastera w dużej mierze skupia się wokół kontrolowania pracy całego zespołu. Najważniejszym zadaniem scrum mastera jest wspieranie zespołu projektowego w dążeniu do celu. Scrum master musi więc motywować poszczególnych członków zespołu oraz zespół jako całość.

Scrum masterzy powinni dysponować narzędziami pozwalającymi na rozwój poszczególnych członków zespołu. Sam scrum master również powinien dbać o swój rozwój, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach oraz kursach. Bez tego niemożliwe będzie należyte pełnienie obowiązków.

Jak zostać scrum masterem?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki właściwie sposób można zostać scrum masterem. Co więc należy zrobić? Na pewno konieczne jest posiadanie wiedzy na temat zwinnego zarządzania. Bez tego niemożliwe będzie niestety koordynowanie zespołem projektowym. Aby móc cieszyć się certyfikatem scrum mastera, należy przystąpić do egzaminu. Egzamin ten jest jednak poprzedzony kursem.

Podczas tego kursu, osoba chcąca zostać scrum masterem ma możliwość zdobywania wiedzy, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Nie należy zapominać o tym, że przebieg takiego kursu w dużej mierze zależy od zaangażowania jego uczestnika.

Każdy, kto będzie zaangażowany w szkolenie może liczyć na zdobycie potrzebnych mu umiejętności. Na kurs dobrze byłoby zabrać ze sobą notes lub zeszyt, w którym zanotujemy najważniejsze kwestie poruszane podczas szkolenia. Dzięki temu uda nam się przygotować do egzaminu i zdać go. Po uzyskaniu certyfikacji należy dbać jednak o stałe podnoszenie swoich kwalifikacji. W przeciwnym razie koordynowanie projektem może być utrudnione.

Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *