Jak wygląda uprawa borówki amerykańskiej?

[REKLAMA]

Borówka amerykańska nazywana również borówką wysoką jest coraz częściej uprawianym krzewem. Roślina ta daje przepyszne i pełne zdrowotnych właściwości owoce. Uprawa borówki amerykańskiej nie jest trudna, aczkolwiek nie w każdym ogrodzie rośnie ona dobrze.

Stanowisko dla borówki amerykańskiej

Aby krzewy dobrze rosły i intensywnie owocowały w pierwszej kolejności, należy wybrać dla nich dobre miejsce. Krzew ten nie toleruje gleby z zastojem wody, a więc jeśli w ogródku pojawia się takie zjawisko, to konieczne jest wykonanie drenażu. Na glebach gliniastych, gdzie wody gruntowe są płytko, dobrze jest posadzić roślinę na delikatnym wzniesieniu. Najlepsze miejsce dla borówki amerykańskiej musi być osłonięte od wiatru, aczkolwiek odkryte dla promieni słonecznych. Duża ilość słońca wpłynie na doskonały smak owoców, ponadto krzewy będą w lepszej kondycji.

Gleba dla borówki amerykańskiej

Niezwykle istotna dla prawidłowej uprawy krzewu jest odpowiednie przygotowanie gleby. Podłoże dla krzewu musi być kwaśne, lekkie i przepuszczalne. Ponadto powinny znajdować się w nich duża ilość składników pokarmowych oraz próchnica. Niewłaściwa gleba doprowadzi do zwiększonego ryzyka infekcji, ponadto krzew nie będzie dobrze się rozwijał. Gleby mineralne dobrze jest wzbogacić w materię organiczną, a więc przekopać je z kwaśnym torfem czy też przekompostowanymi trocinami z drzew iglastych. W okresie jesiennym dobrze również użyć obornika czy ziemi kompostowej i wymieszać ją dobrze z ziemią. Odczyn gleby warto regularnie kontrolować.

Jak sadzić borówkę amerykańską?

Poleca się sadzić krzewy 2-3-letnie, ponieważ odznaczają się one dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Takie rośliny nie mają więc problemu z przyjęciem się, a już w kolejnym roku można liczyć na ich owocowanie. Jeśli chodzi o krzewy w wieku 1 roku to, potrzebują one szczególnej troski, a owocują dopiero po 2 latach od posadzenia. Borówkę amerykańską sadzi się w odstępie 2,5 między rzędami oraz 1 m w rzędzie. Rzędy powinny biec w kierunku północ-południu, aby zapewnić im jak najlepsze nasłonecznienie. Rośliny najlepiej sadzić wiosną albo jesienią. Sadzenie wiosną nie niesie ze sobą ryzyka przymarznięcia roślin, ale należy je wtedy regularnie podlewać. Podczas sadzenia jesiennego należy konieczne zabezpieczyć krzew na zimę, chroniąc jego korzenie przed mrozem. Należy więc obłożyć ziemię wokół borówki trocinami, liśćmi czy ściółką z torfu. Borówkę amerykańską powinno się sadzić ok. 5 cm głębiej aniżeli rosły w szkółce, a po posadzeniu trzeba je podlać.

Nawożenie i podlewanie

Podlewanie jest niezwykle ważne w uprawie tego krzewu, ponieważ roślina ma płytki system korzeniowy. Jest ono bardzo istotne w szczególności po posadzeniu oraz w pierwszym roku uprawy Roślina wykazuje się dużą wrażliwością na brak wody. Borówkę amerykańską trzeba więc podlewać regularnie, zwłaszcza w okresie suszy. Do nawożenia wykorzystuje się specjalne nawozy do borówek.

Przycinanie borówki wysokiej

Podczas pielęgnacji borówek, trzeba pamiętać także o ich prawidłowym przycinaniu. Taki zabieg wykonuje się na początku wiosny, jest to wówczas cięcie właściwe. Należy go przeprowadzić, zanim pojawią się aktywne pączki kwiatowe. W trakcie takiego cięcia należy pozbyć się pędów uszkodzonych przez wpływ mrozu czy też choroby grzybowe. Następne cięcie ma na celu usunięcie starych pędów, które mają już 3-4 lata, dzięki temu młodsze pędy mogą silniej owocować. Najlepiej zostawić ok. 10 mocnych pędów, a jeśli zauważy się chorobę grzybową, należy szybko pozbyć się uszkodzonych pędów.

Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target – wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *