Ergonomia na stanowisku pracy – obowiązek i kapitał przedsiębiorcy

[REKLAMA]

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy to obowiązek każdego pracodawcy. Ergonomiczne wyposażenie stanowisk pracowników to jeden z ważnych przepisów BHP, ale nie tylko. Zapewniając podwładnym właściwe warunki i przyjazną atmosferę, przyczyniasz się do zwiększenia kreatywności swojego zespołu.

Dążenie do ergonomii pracy jest naturalnym zachowaniem ludzkim. Ergonomia we współczesnym wydaniu zaczęła się rozwijać w drugiej połowie XIX w. Jest to nauka o związku między człowiekiem a wykonywanym przez niego zajęciem oraz otoczeniem, w którym określona praca się odbywa. Dziś wiemy już z całą pewnością, że ergonomia w pomieszczeniach biurowych przekłada się na kreatywność i efektywność pracowników, a tym samym na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

Dlaczego ergonomia jest ważna?

Ośmiogodzinna praca w pozycji siedzącej obciąża mięśnie utrzymujące ciało w danej pozycji, rąk, barków, karku oraz stabilizujące głowę. Dzieje się tak z powodu długotrwałego napięcia, którym poddawane są wymienione mięśnie, co skutkuje ich niedostatecznym ukrwieniem, a w konsekwencji – także niedotlenieniem. Jeśli praca wykonywana jest w pozycji niewygodnej, dalekiej od naturalnej, prędzej czy później u pracowników występują męczące (psychicznie i fizycznie) bóle kręgosłupa. W związku z tym, zmniejsza się ich wydajność i kreatywność: Myśląc o dolegliwościach, mniej skupiamy się na wykonywanych zadaniach. Dlatego też we współczesnych przedsiębiorstwach dużą wagę przykłada się do ergonomicznego wyposażenia stanowisk pracy. Ciekawe rozwiązania w tym zakresie oferuje AJ Produkty – producent nowoczesnych mebli biurowych.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Dla komfortu pracy bardzo ważna jest odpowiednia przestrzeń. Na jednego pracownika powinno przypadać co najmniej 2 m2 wolnej przestrzeni, na której nie ma żadnych urządzeń czy też mebli. Do pracy koncepcyjnej i twórczej należy przeznaczyć pomieszczenia indywidualne, mieszczące nie więcej niż trzy stanowiska. Ponieważ z ekonomicznego punktu widzenia nie jest to dobre rozwiązanie, warto pomyśleć o wydzieleniu w otwartej przestrzeni biura indywidualnych boksów. W tym celu można wykorzystać nowoczesne ścianki działowe, firmy AJ Produkty, dzięki którym możliwa jest szybka reorganizacja biura w stylu open space. Każde stanowisko do pracy umysłowej powinno zostać wyposażone w obrotowe krzesło do biurka wyposażone w regulację wysokości siedziska, oparcia oraz jego nachylenia, jak również w podłokietniki. Biurko komputerowe musi być duże, aby zmieścił się na nim monitor odpowiedniej wielkości, wszystkie potrzebne urządzenia oraz aby zapewniało przestrzeń do swobodnego poruszania się. Bardzo ważne jest także właściwe oświetlenie zapewniające najlepsze dla pracy wzrokowej natężenie światła – ciekawe rozwiązania również są dostępne w ofercie AJ Produkty. Oczywiście najkorzystniejsze jest światło dzienne. Aby pozycja siedząca była jak najbardziej zbliżona do naturalnej, można wykorzystać podnóżki i maty pod krzesło obrotowe, umożliwiające nachylenie stóp pod niewielkim kątem i odciążające mięśnie stabilizujące. Tak zorganizowane stanowisko pracy zapewnia komfortowe warunki do wykonywania powierzonych przez pracodawcę zadań. Sprzyja także budowaniu pozytywnej atmosfery w firmie, gdyż pracownicy przyjaźnie nastawieni do miejsca pracy tworzą zgrany zespół.

Warto dbać o komfort swoich podwładnych. Uciążliwe bóle kręgosłupa, które są następstwem nieergonomicznego stanowiska pracy, mogą powodować powstawanie zwyrodnień, będących wskazaniem do długotrwałych zwolnień lekarskich, na których traci przede wszystkim pracodawca. Nowoczesne meble biurowe nie tylko spełniają warunki ergonomii, ale są również ozdobą biura.

1 thought on “Ergonomia na stanowisku pracy – obowiązek i kapitał przedsiębiorcy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *