Jak radzić sobie z bezsennością?

[REKLAMA]

Bezsenność objawia się nie tylko problemem z wieczornym zaśnięciem. Bezsenność może objawiać się również ciągłym zmęczeniem, mimo regularnego, siedmiogodzinnego snu. Niestety trudności ze snem są powszechnie znanym problemem – szacuje się, że nawet 50% ludzi ma problemy z ilością i jakością snu. Co może pomóc Ci w powrocie do zdrowego i efektywnego zasypiania?

Zadbaj o higienę snu

Niestety, dość często problemy ze snem są spowodowane naszym zachowaniem. Można by rzec, że pojawiają się na własne życzenie osoby walczącej z bezsennością. Prawidłowa higiena snu jest bardzo ważne. Ale na czym ona polega? Najważniejsze, byś starał się chodzić spać i wstawać o tej samej porze – bez względu na to, czy jest to dla Ciebie dzień pracy czy weekend. Jest to idealny sposób, na przyzwyczajenie organizmu i rozdzielenie czasu aktywności z czasem odpoczynku. Pamiętaj, że łóżko ma służyć jedynie spaniu – zrezygnuj, więc z jedzenia w łóżku, czytania a już tym bardziej pracy. Zrób wszystko, by łóżko kojarzyło Ci się z relaksem i odpoczynkiem. Wydaje się, że to takie drobnostki, jednak już w krótkim okresie czasu można zauważyć poprawę jakości snu.

Nie sięgaj po leki

Dość często osoby, mające problem z bezsennością w pierwszej kolejności sięgają po leki na sen. Niestety, branie leków może doprowadzić nas do uzależnienia od nich. Zanim zdecydujemy się na ich zażywanie, powinniśmy poznać przyczynę bezsenności. Ważne jest określenie, czy jest to bezsenność idiopatyczna – pierwotna, czyli związana np. z depresją czy też nerwicą lękową. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalistów – ośrodków pomocy psychologicznej http://www.centrumdobrejterapii.pl. Dopiero konsultacja z lekarzem psychologiem bądź psychiatrą pozwala na postawienie dobrej diagnozy i dopasowanie odpowiedniego leczenia. Czasami wystarczy zastosować pomoc psychologiczną bądź psychoterapię – szczególnie pomocne są one w sytuacji, gdy bezsenność spowodowana jest stresem bądź depresją. Dopiero, gdy terapia nie działa, warto włączyć leczenie farmakologiczne, które i tak nie powinno trwać zbyt długo, gdyż może doprowadzić do uzależnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *