AZS, znane także pod nazwą skazy białkowej, jest chorobą dotykającą nie tylko dzieci – może przytrafić się także osobom dorosłym. W związku ze zróżnicowanym przebiegiem i często niejednoznacznymi objawami może być przez pewien czas błędnie interpretowana. W jaki sposób tego uniknąć?
Atopowe zapalenie skóry – charakterystyczne objawy
Przebieg AZS zwykle wiąże się z wystąpieniem charakterystycznych objawów, takich jak rumień i świąd skóry. W zależności od ich nasilenia oraz szeregu towarzyszących dolegliwości atopowe zapalenie skóry dzieli się na fazę ostrą i przewlekłą. Pierwsza z nich niesie ze sobą silne swędzenie i zmiany widoczne na skórze już na pierwszy rzut oka: grudki, ropiejące rany nieznacznej wielkości czy strupki. Taki stan utrzymuje się zazwyczaj przez kilka tygodni. W fazie przewlekłej natomiast mamy do czynienia ze słabszym lub nawet niewidocznym rumieniem – silne swędzenie uniemożliwia jednak normalne funkcjonowanie i jest dla osoby chorej bardzo uciążliwe. Pojawiają się także zgrubienia skóry, która silnie ulega złuszczaniu. Niezależnie od tego, z którą odmianą mamy do czynienia, równie intensywne dolegliwości będą wymagały podjęcia leczenia.
Leczenie AZS
Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą, którą można całkowicie wyleczyć. Z drugiej strony, towarzyszące mu objawy nie znikną same. Dlatego w przypadku, kiedy zauważymy u siebie powyższe objawy, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z dermatologiem w celu ustalenia przebiegu indywidualnej terapii. Zróżnicowanie dolegliwości spotykających pacjentów oraz stopnia nasilenia objawów sprawia, że nie istnieje uniwersalny sposób ich eliminowania. Podstawą jest doskonale przeprowadzony wywiad lekarski, który umożliwi dobranie terapii do indywidualnych potrzeb każdej osoby zmagającej się z atopowym zapaleniem skóry. Warto wiedzieć, że choroba może mieć związek z alergią – choć wcale nie musi. Niekiedy zapalenie zaostrza się pod wpływem działania określonego czynnika, takiego jak kurz, uczulający pokarm czy intensywne substancje chemiczne. Nie bez znaczenia są więc takie czynniki otoczenia jak miejsce, w którym przebywa na co dzień osoba chora, czy nawet pora roku. To wszystko musi zostać uwzględnione przed dopasowaniem rodzaju terapii do sytuacji pacjenta. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z fazą ostrą czy przewlekłą, atopowe zapalenie skóry zawsze wymaga podjęcia leczenia objawowego. Jego podstawą jest intensywne nawilżanie skóry oraz eliminowanie zakażeń bakteryjnych, grzybiczych czy wirusowych. Kolejnym krokiem do załagodzenia objawów może być wystawianie objętych chorobą fragmentów ciała na słońce – oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
Przy AZS ważne żeby stosować odpowiednią dietę, wyeliminować produkty na które jesteśmy uczuleni ale też te przetworzone i bardzo dbać o skórę używając wyłącznie emolientów, nawet w okresach remisji. Jednym z lepszych jest exomega control przeciw swędzeniu. Bardzo szybko lagodzi i wystarczy 1 smarowanie na dobę