Jakie ogrzewanie do nowo wybudowanego domu wybrać? Podpowiadamy!

Nowo powstałe domy to zazwyczaj budowle nowoczesne, często też innowacyjne, potrzebujące adekwatnych do swego charakteru rozwiązań. Dlatego zalecanym systemem ogrzewania w takich wnętrzach jest instalacja podłogowa. To świetny sposób na to, by uniknąć grzejników i zachować minimalizm w aranżacji, a także możliwość ogrzewania, ale i chłodzenia pomieszczeń z tej samej instalacji.

Ogrzewanie podłogowe – zalety i wady

  • ✔ Ogrzewanie jest niewidoczne, co sprawia, że wnętrze lepiej się prezentuje.
  • ✔ Temperatura powietrza ma korzystne rozłożenie. Przy stopach jest cieplej, natomiast im wyżej, tym temperatura jest niższa. Ma to duży wpływ na dobre samopoczucie.
  • ✔ Podłoga, w odróżnieniu od kaloryferów, nagrzewa się wyłącznie do temperatury zbliżonej do temperatury człowieka. Nie ma więc ryzyka oparzenia się.
  • ✔ W przypadku tradycyjnej instalacji najwięcej ciepła nagromadzone jest przy grzejnikach. Ogrzewanie podłogowe od uponor.pl rozprowadza ciepło równomiernie.
  • ✔ Możliwe jest wykorzystanie tej samej instalacji do chłodzenia latem. To korzystna alternatywa dla klimatyzacji.
  • ✗ Jednym z największych wad tego rozwiązania jest ograniczenie wyboru materiałów wykończeniowych. Choć ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne, wciąż niewiele płytek, paneli i desek drewnianych przystosowanych jest do tego rozwiązania.
  • ✗ Minusem może być także koszt instalacji, który jest wyższy od standardowego systemu o nawet 40 proc.
  • ✗ Ogrzewanie podłogowe długo się nagrzewa i wolno stygnie.

Rodzaje instalacji ogrzewania podłogowego

  1. System klasyczny – wykorzystujący stalową siatkę, dostępną o różnym rozstawie prętów.
  2. System ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego wykorzystujący matę montażową. To proste rozwiązanie nie wymaga dużej ilości podzespołów, jak w przypadku standardowej instalacji.
  3. Elektryczne ogrzewanie podłogowe – niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest szybki montaż, który polega na rozłożeniu cienkiej maty kablowej oraz łatwość ułożenia nawet w niewielkich pomieszczeniach o skomplikowanej geometrii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *