Konserwacja okien – o czym pamiętać, aby cieszyć się czystymi i zadbanymi oknami?

[REKLAMA]

W sprzedaży znajdziemy wiele typów okien – możemy zdecydować się na okna PCV, drewniane czy drewniano-aluminiowe. Każde z nich wymagają również odpowiedniej konserwacji – niektóre mniejszej, inne bardziej złożonej i częstszej. O czym powinniśmy pamiętać?

Okna PCV

To najbardziej popularne okna w polskich domach. Są one również bardzo łatwe w konserwacji, ponieważ wymagają zastosowania tylko środków myjących.

Aby okna trzyszybowe były czyste i wyglądały dobrze na długi czas, powinniśmy wybrać środki myjące bez substancji ściernych oraz agresywnych związków chemicznych, na przykład chloru. Mogą one spowodować zmatowienie powierzchni, jej przebarwienie.

Okna drewniane

Wymagają one już bardziej złożonych prac. Chociaż okna drewniane wykańczane są tak, aby nie były narażone na znaczne uszkodzenia przy wystawieniu na niekorzystne warunki atmosferyczne, to jednak musimy pamięta o ich regularnej konserwacji.

Do okien drewnianych możemy zakupić specjalne zestawy pielęgnacyjne, które przedłużają żywotność ram drewnianych. Zawarte w takich detergentach związki wnikają w pory drewna i zabezpieczają je przed niszczeniem.

Okna drewniano-aluminiowe i aluminiowe

W sprzedaży znajdziemy również okna drewniano-aluminiowe oraz aluminiowe. W ich przypadku aluminium znajduje się od strony zewnętrznej lub z obu stron w przypadku okien wykonanych całkowicie z aluminium.

W przypadku tych okien ważne jest regularne usuwanie brudu, ponieważ może on powodować tak zwane spaliny. Ramy myjemy z użyciem łagodnych środków czyszczących. Do konserwacji możemy stosować preparaty do konserwacji karoserii samochodowych. Nie należy stosować środków z kwasami, chlorem, materiałami ściernymi, rozpuszczalnikami.

Przy konserwacji okien pamiętajmy też o tym, aby wszelkie części ruchome oraz miejsca przymykowe okuć smarować odpowiednimi smarami albo oliwić. Elementy metalowe powinniśmy czyścić z wykorzystaniem środków, które nie wywołują korozji.

W razie problemów z konserwacją okien zawsze warto zwrócić się do producenta po porady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *