Zerowy PIT dla młodych – co to oznacza dla przedsiębiorców?

[REKLAMA]

Zerowy PIT to projekt, który będzie obowiązywał w Polsce od 1 sierpnia 2019 roku. Około 2 miliony pracujących młodych polaków będzie mogło skorzystać z ulgi zaproponowanej przez PIS. Na czym dokładnie będzie polegała ulga dla młodych? Kto będzie mógł złożyć wniosek? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Ulga dla młodych do 26 roku życia

Osoby młode, rozpoczynające pracę będą mogły skorzystać z ulgi, jaką jest zerowy PIT. Oznacza to, że w praktyce uzyskają znacznie wyższą wypłatę, bez odliczenia dodatkowych kosztów. Zwolnione z opodatkowania mogą być osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia. Działania dotyczące skorzystania z ulgi są bardzo korzystne dla osób zatrudnionych z tytułu umowy o pracę, zlecenie, pracy nakładczej, czy stosunku służbowego. Kwota wolna jest zależna od wynagrodzenia brutto. Ustawa ma wejść w życie od 1 sierpnia 2019 roku. Prezydent podpisał już ustawę.

Na czym polega zerowy PIT?

Ustawa dotycząca zerowego PIT-u wprowadza zwolnienie od opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie będzie obowiązywało określony limit. Z podatku zostają zwolnione osoby, których roczny dochód nie przekracza 85,5 tysięcy złotych. W przypadku przekroczenia tej sumy pracownik zobowiązany będzie uiścić kwotę w wysokości 32 procent podatku. Ulga ma na celu niesienie pomocy młodym polakom, którzy dopiero co wchodzą na rynek zatrudnienia. Dzięki dodatkowym, zaoszczędzonym pieniądzom młodzi ludzie będą mogli szybciej rozpocząć samodzielne życie i chętniej będą decydowali się na podjęcie pracy na terenie naszego kraju. Państwo również zyska na tym, ponieważ poniekąd taka sytuacja będzie prowadziła to do rozwijania gospodarki państwa.

Jaki zysk dla pracownika korzystającego z ulgi podatkowej?

Osoby zarabiające najniższą krajową, która w 2019 roku wynosi 2250 zł i korzystające z ulgi podatkowej, dodatkowo do pensji uzyskałyby 133 zł. W skali roku możemy nawet otrzymać do ręki w przypadku zarabiania minimalnej krajowej 1500 zł. Jeżeli natomiast mieścimy się w górnej granicy wyznaczonego progu podatkowego, czyli kwoty 7127 zł, podatnik zyska około 560 zł na miesiąc. Pracownik ten może uzyskać rocznie aż 6700 zł. Im więcej młoda osoba zarabia, tym więcej może uzyskać wynagrodzenia netto. Oczywiście musimy mieć na uwadze, że pracownik nadal będzie zobowiązany do płacenia składek chorobowych, emerytalnych, zdrowotnych i rentowych.

Wnioski o zerowy PIT

Każda osoba zainteresowana ulgą od podatku, spełniająca odpowiednie kryteria zobowiązana jest do wypełnienia wniosku dotyczącego zwolnienia z podatku PIT od 1 sierpnia 2019 roku. Wniosek składany jest do pracodawcy. W przypadku braku wysłania wniosku do płatnika zaliczki będą nadal pobierane z wypłaty pracownika. Zwrot pobranych opłat zostanie zwrócona pod koniec roku, w czasie rozliczenia PIT. W sytuacji, w której pracodawca otrzyma od pracownika wniosek o zerowy PIT, zobowiązany jest zaprzestać pobierania zaliczek najpóźniej od kolejnego miesiąca.

Podatek zerowy PIT – co oznacza to dla przedsiębiorców?

Młodzi przedsiębiorcy nie mogą liczyć na zwolnienie z płacenia podatku PIT. Tak samo bywa w przypadku osób pracujących na podstawie o umowę o dzieło. Ustawa jedynie tyczy się osób zatrudnionych z tytułu umowy o pracę, czy zlecenie. Sporo osób zastanawia się, czy nie korzystniej będzie przenieść część przychodów na umowę zlecenie. Prowadzenie własnej działalności nie wyklucza zawarcia umowy z innym przedsiębiorstwem w inny sposób niż umowę o dzieło. Z tytułu umowy o dzieło korzysta wiele młodych ludzi np. programistów, czy grafików.

Dofinansowania dla młodych przedsiębiorców

Jeżeli jesteśmy młodymi przedsiębiorcami i potrzebujemy koniecznie dodatkowej gotówki na start, możemy skorzystać z wielu opcji dofinansowania. Osoby rozwijające swój biznes mogą starać się o przyznanie dotacji na start. Wystarczy udać się do Urzędu Pracy, gdzie otrzymamy wszystkie niezbędne informacje na temat rozpoczęcia starania się o przyznanie dotacji dla firmy. Dzięki pieniądzom uzyskanym z dotacji jesteśmy w stanie zakupić np. sprzęt do biura, towary, czy zapłacić za wykonane usługi. Innym sposobem otrzymania dodatkowej gotówki jest wzięcie udziału w konkursach dedykowanych dla startupów. Wystarczy przedstawić firmę z jak najlepszej strony, przygotowując np. prezentację i wygrać dodatkowe środki pieniężne. Przed podjęciem udziału, warto zweryfikować zasady udziału w konkursie, czy aby na pewno nasza firma spełnia wszystkie oczekiwane kryteria. Trzecią opcją dofinansowania firmy jest znalezienie osób, które chętnie zainwestują w innowacyjny projekt. Jako przedsiębiorcy możemy również skorzystać z usług Aniołów Biznesu, czy Venture Capital. Ostatnią opcją jest zaciągnięcie pożyczki dla firm lub kredytu. Ważne jest przeanalizowanie budżetu przed podpisaniem umowy z firmą pozabankową lub bankiem.

Pożyczki dla firm

Wielu przedsiębiorców może skorzystać z pomocy finansowej oferowanej przez firmy pozabankowe w Polsce. Jedną z nich jest skorzystanie z możliwości oferowanych przez banki i firmy pozabankowe. Jeżeli zdecydujemy się na uzyskanie pieniędzy tą drogą, konieczne jest zweryfikowanie firm udzielających pożyczek dla firm. Warto prześledzić opinie ekspertów i byłych pożyczkobiorców przed zaciągnięciem pożyczki. Dobrą opcją jest skorzystanie z porównywarek pożyczkowych, na których znajdziemy spis najlepszych firm oferujących pożyczki dla firm. Wniosek składamy online, a jego wypełnienie trwa zaledwie kilka minut.

Artykuł opracowany przez specjalistów www.pozyczkowy-portal.pl

1 thoughts on “Zerowy PIT dla młodych – co to oznacza dla przedsiębiorców?”

  1. Myślę, że zerowy pit dla młodych pracowników to świetny pomysł. W pewien sposób jest to wyróżnienie tych, którzy oprócz studiowania mają zaparcie aby pracować. Niestety, tracą na tym młodzi przedsiębiorcy, ponieważ ich to nie dotyczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *