Dlaczego adwokat chce zostać sędzią?

Wydaje się, że zawód sędziego bardzo często kojarzy się z nie lada prestiżem i swoistym szczytem kariery wielu adwokatów. Okazuje się jednak, iż jest to całkowicie niezgodne z prawdą. Liczba nominacji na ów stanowisko w ostatnich latach drastycznie spadła, przede wszystkim z powodu znacznie wyższych korzyści wynikających z pracy w prawniczej korporacji. Nie ulega przecież najmniejszej wątpliwości, że kwestia zarobków jest niezwykle istotna w przypadku adwokatów przez lata pracujących na swój sukces.

Nie dość, że coraz mniej adwokatów marzy o karierze sędziego, to jeszcze regularnie wzrasta liczba osób rezygnujących z pracy w sądzie. Na pracę w charakterze sędziego decydują się głównie referendarze oraz asystenci. Warto mieć świadomość, że zawód ten przestał być traktowany jak ukoronowanie kariery prawniczej, ciesząc się zainteresowaniem przede wszystkim wśród niedoświadczonych i nierzadko niewystarczająco kompetentnych młodych ludzi.

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to prawie zawsze chodzi o…

Taki stan rzeczy w głównej mierze wynika z aspektu ekonomicznego, który ma kluczowe znaczenie w przypadku zmniejszenia się liczby chętnych na stanowisko sędziego. Wielkie korporacje prawnicze oferują swym pracownikom nie tylko bardziej satysfakcjonujące zarobki, ale często dodatkowe profity. Dzięki temu, ów korporacje zyskują lojalnych i zaangażowanych prawników, którzy nawet nie myślą o opuszczaniu tak dobrego miejsca pracy.

Zależność jest dość prosta – na stanowisku sędziego zależy niemalże wyłącznie tym osobom, dla których będzie ono awansem zarówno zawodowym, jak i finansowym. W przypadku pracowników reprezentujących największe korporacje często można mówić wręcz o ekonomicznej degradacji. Prestiż w dzisiejszych czasach ma nieco mniejsze znaczenie niż kiedyś, a w największym stopniu determinują to ogromne różnice w zarobkach.

Sąd przestał być kojarzony ze stabilizacją i komfortem

Warto mieć świadomość, że praca w sądzie kiedyś mogła być uznawana za gwarancję stabilności, jednak współcześnie jest wręcz odwrotnie. Nie dość, że nieustannie wdrażane są nowe reformy, to jeszcze adwokaci nie są pewni miejsca czy wydziału, do którego trafią. Efektem takiej sytuacji jest spadek jakości kandydatów do pracy w charakterze sędziego. Nikogo nie powinno dziwić, że tak niewiele kompetentnych osób decyduje się na ciężką i odpowiedzialną pracę za stosunkowo skromne wynagrodzenie.

Za ciekawostkę można uznać fakt, iż zawód sędziego jest dość sfeminizowany, bowiem większość podobnych stanowisk obsadzona jest przez kobiety. Rzecz jasna, wyjątkiem są wszelkie sądy wojskowe, gdzie zdecydowanie przeważają mężczyźni. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest gwarancja możliwości komfortowego urodzenia oraz wychowania dziecka – w przypadku radców prawnych czy adwokatów nierzadko jest to nierealne, a potrzeba udania się na urlop macierzyński idzie w parze z koniecznością zamknięcia biura lub kancelarii.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że stanowisko sędziego jest niezwykle odpowiedzialne, jednak sam prestiż i uznanie ze strony innych to często za mało, żeby nakłonić potencjalnych kandydatów. Tym samym, że wspomniana odpowiedzialność niestety nie idzie w parze z wysokimi zarobkami, które w przypadku adwokatów powinny być ukoronowaniem wielu lat ciężkiej i mozolnej pracy.

Portal Adwokacki-Światek.pl  wsparł nas merytorycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *