Palący problem – zgaga

Skąd bierze się zgaga?

Problemem, który może pojawić się w wyniku przejedzenia lub spożycia zbyt ciężkostrawnego posiłku jest zgaga. Zgaga to dolegliwość przewodu pokarmowego spowodowana zwiększoną produkcją soków żołądkowych. Cofają się one, powodując uczucie pieczenia przełyku i bólu usytuowanego za mostkiem lub pośrodku klatki piersiowej.

Zgaga może pojawić się również w wyniku połączenia w jednym posiłku słabej jakości cukrów i tłuszczy, jak również spożycia produktów wysoko przetworzonych lub gazowanych napojów. Pewne produkty, takie jak: kawa, cola, czekolada, jabłka, owoce cytrusowe, pikantne potrawy, orzeszki ziemne i niektóre rodzaje ciast zwiększają wydzielanie soków w żołądku, co może prowadzić do zgagi.

Częsta zgaga może być objawem chorobowym, wskazywać na zapalenie przełyku lub przepuklinę rozworu przełykowego. Nie należy lekceważyć problemu zgagi – warto obserwować reakcje swojego organizmu, by w przyszłości móc ograniczyć produkty, które działają drażniąco na nasz żołądek.

Jak pozbyć się problemu?

Stało się. Nie pomyślałeś o tym jak zareaguje Twój organizm i spożyłeś coś, co wyraźnie Ci zaszkodziło. Co możesz zrobić? Jak walczyć ze zgagą, gdy już się pojawiła? Odpowiedzią na Twój problem może być napar imbirowy, herbata z cynamonem lub napar, mający w swoim składzie koper włoski. Pomóc może również wypicie szklanki wody, a nawet tak prosty trik, jakim jest żucie miętowej gumy.

Jeśli jednak zgaga jest bardzo silna i często się pojawia, na przykład w przypadku choroby układu pokarmowego lub, u kobiet, w czasie ciąży, domowe sposoby walki ze zgagą mogą okazać się niewystarczające. Nadkwaśność i zgaga, uczucie palenia w przełyku to już właściwie choroby cywilizacyjne. Jemy w pośpiechu, nie zastanawiając się nad jakością spożywanych produktów. Stres i pośpiech, brak zwyczaju powolnego i spokojnego celebrowania posiłku może skutkować wieloma dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Zgagę możesz leczyć, dostępnych jest sporo preparatów, np.: Bioprazol Bio, sprawdzi się także Alugastrin, Ranigast Max, Gastrocynesine czy Iberogast. Zadaniem każdego z wymienionych leków jest wspieranie układu trawiennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *