Wiele mówi się dziś o wirtualnych walutach i słusznie. Są tacy, którzy nie mają wątpliwości, iż to właśnie one w niedalekiej przyszłości zdominują wszelkie transakcje. Najpopularniejszą kryptowalutą, która na rynku pojawiła się w roku 2009, jest Bitcoin. Dla bezpieczeństwa wszystkie zgromadzone waluty cyfrowe trzeba gdzieś przechowywać. Najbezpieczniej jest powierzyć je właściwym portfelom. Jednym z nich jest Luno.
Czym jest Luno?
Luno to portfel walut cyfrowych, który został założony w roku 2013, a więc w momencie, kiedy Bitcoin był już dobrze znany, choć nie gwarantował jeszcze tak dużych możliwości zarobkowych, jak ma to miejsce obecnie. Do Europy Luno wszedł w roku 2017, a od jakiegoś czasu otwiera się też na region Europy Wschodniej, głównie Polski. Łącznie Luno działa w 40 krajach na 3 kontynentach z siedzibą główną w Londynie. Liczba użytkowników korzystających tej platformy przekroczyła już 2 miliony.
Jak działa Luno?
Zacząć należałoby od tego, że Luno to portfel przeznaczony dla wielbicieli i inwestorów, którzy planują kupować, sprzedawać i wymieniać Bitcoiny, ale także inną kryptowalutę — Ether. Ta nie jest jeszcze tak popularna, ale regularnie zyskuje na wartości.
Chcąc dołączyć do społeczności Luno, należy założyć konto w serwisie, co jest szybkie i proste. Interfejs rejestracji nie jest skomplikowany, a profil zarejestrować można przy pomocy konta użytkownika w Google lub serwisie Facebook.
Weryfikacja konta a sprzedaż/zakup
Użytkownik, który chce rozpocząć handel walutami cyfrowymi, musi zweryfikować swoje konto. Luno oferuje trzy poziomy weryfikacji, a mianowicie:
* I poziom — stały limit 1000 euro na wpłaty i wypłaty
* II poziom — wpłaty i wypłaty do 5000 euro miesięcznie
* III poziom — wpłaty i wypłaty do 100000 euro w miesiącu
Podstawowa weryfikacja konta jest prosta. Wymagane jest podanie i potwierdzenie imienia, nazwiska, daty urodzenia, obywatelstwa, numeru PESEL czy numeru telefonu, choć wysyłanie żadnych skanów dokumentów czy przelewów weryfikacyjnych, nie jest tu konieczne. Dodatkowe dane są niezbędne dopiero w momencie, kiedy użytkownik zbliża się do limitu w wysokości 1000 euro miesięcznie.
Dla zakupu Bitcoina najpierw należy zdeponować odpowiednią sumę przy pomocy przelewu SEPA, który wykonywany jest w walucie euro. Po zaksięgowaniu środków na koncie można kupić kryptowaluty i rozpocząć handel.
Wysyłanie/odbieranie walut cyfrowych w Luno
Wysyłanie posiadanych kryptowalut jest realizowane na trzy sposoby:
1) na numer telefonu lub adres e-mail — transakcja z pominięciem blockchaina i bez opłaty transakcyjnej
2) przez podanie adresu — transakcja zapisywana w blockchainie i z pobraniem opłaty transakcyjnej
3) poprzez zeskanowanie kodu QR — kwota i dane wypełniane są automatycznie
Z kolei do odbierania kryptowalut trzeba utworzyć nowy adres i go skopiować lub stworzyć polecenie w formie kodu QR.
Ponadto warto odnieść się do bezpieczeństwa przechowywanych tam środków i samych walut cyfrowych. Tak więc w Luno zastosowano system zabezpieczeń multi-signature. Poza tym klucze do funduszy offline są przechowywane w różnych skarbcach bankowych, a informacje o danych klientach szyfrowane. Dla ochrony mienia klientów Luno regularnie przeprowadza też audyty bezpieczeństwa.
Luno jest więc intuicyjnym portfelem, który sprawdzi się w handlu i przechowywaniu kryptowalut. Strona jest prosta i czytelna. Dodatkowo dla użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych, stworzono aplikację na smartfony i tablety.