W jakie waluty opłaca się inwestować według indeksu Big Maca?

[REKLAMA]

Zarówno przedsiębiorstwa, jak i inwestorzy prywatni mają spore możliwości, gdy mowa o inwestowaniu oszczędności. Alternatywą dla kiepsko oprocentowanych lokat bankowych jest zakup walut. Jakie waluty warto nabyć zgodnie z indeksem Big Maca?

Czym jest indeks Big Maca?

Jeżeli inwestujesz firmowe lub prywatne oszczędności, to bardzo prawdopodobne, że dokładnie zapoznajesz się z prognozami cenionych analityków. Czasem jednak poza obszernymi komentarzami specjalistów warto sięgnąć także po nieformalne wskaźniki. Jednym z nich jest indeks Big Maca, który został wprowadzony przez tygodnik „The Economist”.

Wcześniej nie słyszałeś o tym wskaźniku? Wiele mówi sama nazwa – punktem odniesienia jest cena hamburgera Big Mac oferowanego w sieci McDonald’s. Wybór hamburgera Bic Mac nie jest przypadkowy. To produkt dostępny w wielu krajach z uwagi na rozprzestrzenienie się sieci restauracji mających go w ofercie. Dzięki zestawieniu cen hamburgerów w różnych krajach z ceną obowiązującą w Stanach Zjednoczonych, uzyskuje się informację, które waluty są niedowartościowane względem dolara, a kurs których został zawyżony.

W które waluty warto zainwestować?

Więcej informacji o indeksie Big Maca oraz aktualne wskaźniki można znaleźć na stronie internetowej Economist.com. Aktualny kurs dolara oraz ceny hamburgerów doprowadziły autorów raportu do wniosku, że m.in. następujące waluty: korona norweska, baht tajski, jen japoński, kuna chorwacka, złoty polski, euro i forint węgierski są niedowartościowane. Inaczej mówiąc, należy się spodziewać, że w najbliższym czasie waluty te się umocnią. Ich zakup z myślą o późniejszej sprzedaży może się zatem opłacić i przynieść zysk.

Informacje dostępne na stronie internetowej tygodnika „The Economist”  może uprawdopodabniać choćby ostatnie umacnianie się polskiej waluty. Według specjalistów zajmujących się rynkiem walutowym aktualnie złoty jest na prowadzeniu, gdy mowa o umacnianiu się europejskich walut. Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, ale jeżeli zarabiasz w dolarach, to zakup wymienionych wyżej walut właśnie w tym momencie może być bardzo dobrym posunięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *