Każdego roku, kiedy mija okres ważności polisy OC, wielu kierowców denerwuje się na ustawodawcę, gdyż zmuszonych jest ponosić koszty ubezpieczenia. Brak polisy OC mógłby jednak narazić nas na poważne konsekwencje i koszty. Z tego powodu, nie namawiamy, by uchylać się od obowiązku wykupienia polisy. Zamiast tego pokazujemy, w jaki sposób płacić za OC mniej i dlaczego warto wybrać najtańszą ofertę.
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, do której muszą stosować się wszyscy ubezpieczyciele oferujący OC, wysokości wypłat odszkodowania, a także metody i terminy likwidacji szkody zostały ujednolicone. Górne granice odpowiedzialności towarzystw ubezpieczeniowych, czyli tzw. sumy gwarancyjne zostały ustalone na maksymalnie 5 mln euro w przypadku szkód wyrządzonych na osobie i 1 mln euro, jeśli chodzi o szkody wyrządzone na dobytku.
Wybór najtańszej opcji Ci się opłaca
W przypadku ubezpieczenia OC nie ma absolutnie żadnego sensu w wybieraniu droższych ofert. Nie powinniśmy przejmować się pogłoskami, że na przykład któraś z firm działa w sposób opieszały. To w ogóle nas nie dotyczy, ubieganie się o odszkodowanie spoczywa na poszkodowanym. Dla nas polisa OC jest ochroną w sytuacji, gdy wyrządzimy szkodę – chroni nas przed kosztami i formalnościami, które musielibyśmy załatwiać w takiej sytuacji. Bez względu na to, ile zapłacimy za OC, poszkodowany otrzyma identyczną kwotę odszkodowania. Z tego powodu nie warto przepłacać.
Polisa w pakiecie
Polisę OC w obniżonej cenie możemy nabyć, gdy kupujemy ją w pakiecie. Warto zakupić OC łącznie z innym ubezpieczeniem w tym samym towarzystwie. Możemy na przykład połączyć zakup polisy OC z AC lub polisą NNW. Ciekawym rozwiązaniem może być również połączenie ubezpieczenia samochodu z ubezpieczeniem mieszkania. Działa to oczywiście również w drugą stronę – można dostać taniej ubezpieczenie nieruchomości, jeśli już mamy ubezpieczony samochód.
Pakiet dealerski
To bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla młodych kierowców, którzy nie wypracowali jeszcze zniżek, a kupują nowe auto, prosto z salonu. W takim przypadku producenci samochodu w porozumieniu z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym oferują kompleksowy pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych (OC, AC, NNW, Assistance) przy zakupie nowego samochodu w salonie. Nie odmawiajmy automatycznie, gdy jest to nam proponowane, bardzo często decydując się na tego rodzaju oferty możemy sporo oszczędzić.
Zniżki małżonka lub ubezpieczenie z rodzicem
Wykupując ubezpieczenie OC pamiętajmy o tym, że przechodzą na nas zniżki współmałżonka, także jeśli jeszcze nie dorobiliśmy się własnych, możemy skorzystać z jego. Co jednak istotne, w przypadku, gdy małżonkowie nie mają wspólnoty majątkowej, muszą być wpisani w dowód rejestracyjny samochodu. W przeciwnym wypadku skorzystanie ze zniżki małżonka nie będzie możliwe.
Jeśli ta opcja nie wchodzi w grę, dobrym rozwiązaniem może być uczynienie z rodzica, lub innej bliskiej zaufanej osoby współwłaścicielem pojazdu. W ten sposób możemy korzystać z jego zniżek. Jeśli jednak spowodujemy szkodę, zniżki stracimy i my i druga osoba.
Prowadzenie auta firmowego może liczyć się do zniżki
Wielu młodych kierowców nie może liczyć na zniżki, gdyż wcześniej nie posiadało samochodu. Jeśli jednak nie posiadaliśmy nawet na własność samochodu, jednak od dłuższego czasu mamy prawo jazdy i prowadziliśmy bez szkód służbowy samochód, wiele firm może uznać to za nasz atut. Warto poszukać takiej firmy, która da nam zniżkę za bezszkodowość na podstawie zaświadczenia wystawionego przez pracodawcę o prowadzeniu samochodu firmowego.
Płać za ubezpieczenie OC punktami payback lub kartą kredytową
Za część składki możemy u wielu ubezpieczycieli zapłacić punktami payback. To pozwala bardzo obniżyć koszt ubezpieczenia. Bardzo często dobrym wyjściem jest również opłacanie OC przy pomocy karty kredytowej – możemy dostać wtedy specjalny rabat. Jeśli szybko spłacimy zadłużenie na karcie kredytowej, możemy na tym trochę zaoszczędzić.
źródło: http://zaradnyfinansowo.pl/poradnik-jak-miec-najtansze-oc/